Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı: Husi ihlallerine rağmen kalıcı barışı sağlamak için çalışıyoruz

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı: Husi ihlallerine rağmen kalıcı barışı sağlamak için çalışıyoruz

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 14:45
Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Raşid el- Uleymi (SABA net)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Raşid el- Uleymi, İran destekli Husi milislerinin tüm ihlallerine rağmen, Nisan ayı başında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde iki aylık bir süreyle yürürlüğe giren BM ateşkesine bağlı kalarak, ateşkesin şartlarına saygı duyulması ve riayet edilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Özellikle Yemen halkının çektiği acıların hafifletilmesi ve hareket özgürlüğünün yanı sıra Sana havaalanı veya kuşatma altındaki Taiz'de ateşkesin başarısı için tüm koşulları sağlamak adına ciddi şekilde çalışma gereğini vurgulayan Uleymi, bu felaketi sona erdirecek ve tüm Yemen halkı için güvenli bir gelecek sağlamak adına üç referansa dayalı adil ve kapsamlı bir barış istediklerini vurguladı.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, tüm siyasi ve sosyal bileşenleri, düşünce, kültür ve medyayı saflarını birleştirmeye çağırdı.

Uleymi Ramazan Bayramı vesilesiyle yurtiçinde ve yurtdışındaki Yemen halkına hitaben yaptığı konuşmada, “Bu tarihi bir an. Hepimizin bu anı korumak, ülkemiz ve halkımız için birlikte çalışmak, Konsey'in arkasında durmak gibi bir sorumluluğu var. Herkes eşittir, bizim sözlüğümüzde dışlama ve ötekileştirme yoktur. Geleceğin Aden ve bütün Yemen için daha iyi olacağına ve her zaman halkımızın, vatanımızın ve aziz vatanımızın topraklarında yaşayanların yanında olacağımıza söz veriyoruz. Devleti eski haline getirmek, kurumlarını onarmak, kusuru nerede olursa olsun gidermek için uzlaşı, ortaklık ve inşa kurallarından sapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Uleymi, “Yemenlilere yük olan birikmiş zorlukların farkında olmamız, bizi başarıdan başka bir şey kabul etmeyen sorumluluğumuzun önüne koyuyor. El Mahra'dan Saada'ya kadar Yemenli halkımıza hizmet eden her şey için Allah'a güvenerek çok çalışmaya kararlıyız” dedi.

Açıklamasında, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretine atıfta bulunan Uleymi, her iki ülkenin Yemen toprağı ve vatandaşlarının güvenlik ve istikrarına yönelik kardeş kaygısının boyutunu gördüğünü belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya