Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali’deki askeri cunta, Fransa ile yapılan savunma anlaşmalarını iptal etti

Mali’deki askeri cunta, Fransa ile yapılan savunma anlaşmalarını iptal etti

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 09:30
Mali’deki Barkhane Operasyonu’na bağlı Fransız askeri (Reuters)

Mali’deki askeri cunta yönetimi, Fransa ve diğer Avrupalı ülkeler ile imzaladıkları savunma anlaşmalarını iptal ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada ayrıca Fransız kuvvetlerinin Mali’de ve hava sahasında yaptığı ihlaller kınandı.

Mali yönetimi, haftalardır söz konusu anlaşmaları geçersiz kılacağını belirtiyordu. 2020 yılının Ağustos ayında darbe yapan cunta, terörle mücadelede Batılı ülkelerle arasında kötü ilişkiye sahipti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Mali Hükümeti Sözcüsü Albay Abdullah Maiga, devlet televizyonuna verdiği demeçte Mali hükümetinin, Fransa’nın Barkhane Operasyonu ve Avrupalı ülkeler ile Takuba Görev Gücü’ne ilişkin anlaşmaları ve Mali ve Fransa arasında 2014 yılında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasını iptal ettiğini bildirdi.

Albay Maiga, Mali hükümetinin Fransa ile askeri işbirliğinde ‘bozulmalar’ yaşandığını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2021 yazında Mali’de yürütülen Barkhane Operasyonu’nda görevli unsurların sayısının 2023 yılına kadar azaltılacağını açıklamıştı. Maiga, Fransa’nın tek taraflı davrandığını belirtti.

Geçtiğimiz Şubat yılında Mali hükümeti, Fransa’nın Barkhane Operasyonu ve Takuba Görev Gücü’ne ait unsurların derhal ülkeden ayrılmasını emrini vermişti. Maiga, yaptığı açıklamada, hava sahasının kapatılmasına rağmen Fransa’nın hava sahasını bir çok kez ihlal ettiğini belirtti.

Savunma anlaşmalarının iptal edilmesi, aylarca süren gerginliklerin ardından Barkhane Operasyonu’ndaki görevli unsurların geri çekilmesi üzerindeki olası yansımaları hakkında soruları yeniden gündeme getirdi.

Fransa’nın Mali’de 2013 yılında başlattığı ve 9 yıldır devam eden operasyonların ardından çekilme süresinin dört ile altı ay arasında tamamlanması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya