Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Ukrayna'ya 375 milyon dolarlık ek askeri yardım sözü verdi

İngiltere, Ukrayna'ya 375 milyon dolarlık ek askeri yardım sözü verdi

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 10:45
Boris Johnson ve Zelenskiy Kiev sokaklarında (Reuters)

İngiltere dün Ukrayna'ya elektronik savaş ekipmanı ve füzesavar radar sistemi de dahil olmak üzere 300 milyon sterlin (375 milyon dolar) ek askeri yardım sağlayacağını açıkladı.

İngiltere daha önce Ukrayna'ya 200 milyon sterlin (250 milyon dolar) yardım sağladı.

Reuters haber ajansına göre, İngiltere, 24 Şubat'ta Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'ya beş binden fazla tanksavar füzesi, beş hava savunma sistemi, mühimmat ve silah gönderdi.

ABD şimdiye kadar Ukrayna'ya 3 milyar dolarlık yardım sağladı. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden Kongre'den 20 milyar dolarlık ek askeri yardımı onaylamasını istedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ofisinden yapılan açıklamada, yardıma gece görüş gözlüğü, uydu navigasyon sistemlerini bozacak araçlar, Ukrayna kuvvetlerine ikmal için ağır yük insansız hava araçları ve sivil yetkililer için zırhlı araçlar da dahil olacağı belirtildi.

Johnson, bugün video bağlantısıyla Ukrayna parlamentosuna hitap etmeyi planlıyor. İngiltere Başbakanı, Ukrayna parlamentosunda yapacağı konuşmada, ülkesinin ‘Ukrayna Dostları'nın bir parçası olmaktan gurur duyduğunu’ vurgulayacak.

Johnson, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna parlamentosuna hitap eden ilk Batılı lider olacak. 9 Nisan’da Kiev’i ziyaret eden Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile başkent sokaklarında yürüdü.


Editörün Seçimi

Multimedya