Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Musk, Twitter'ın satın alınması için finansman sağlamak üzere şirketlerle görüşüyor

Musk, Twitter'ın satın alınması için finansman sağlamak üzere şirketlerle görüşüyor

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 12:30
Elon Musk (Reuters)

Elon Musk'ın büyük yatırım şirketleri ve üst düzey varlıklı kişilerle 44 milyar dolarlık Twitter satın alımına daha fazla fon sağlama ve servetinden daha azını anlaşmaya bağlama konusunda görüşmelerde bulunduğu iddia edildi.

Forbes'in net değerini 245 milyar dolar olarak tahmin ettiği Musk, dünyanın en zengin insanı. Ancak servetinin çoğu, CEO’luğunu yaptığı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın hisselerine bağlı. Geçtiğimiz hafta Musk, Twitter'ı satın alma anlaşmasının ardından Tesla hisselerinde 8,5 milyar dolar sattığını duyurdu.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, imtiyazlı veya adi hisse senedi şeklinde gelebilecek yeni finansman, Musk'ın anlaşmada ödemeyi taahhüt ettiği 21 milyar dolarlık nakit katkıyı ve Tesla hissesine karşı teminat altına aldığı marjinal krediyi azaltabileceğini söyledi.

Musk ayrıca, anlaşmanın finansmanını desteklemek için bankalara 12,5 milyar dolarlık bir marj kredisi düzenlemeleri için bazı Tesla hisselerini vermeyi taahhüt etti. Kaynaklardan biri, anlaşmayı finanse etmede yeni yatırımcı ilgisine dayalı olarak marj kredisinin boyutunu azaltmaya çalışabileceğini belirtti.

Kaynaklar, özel şirketler, riskten korunma fonları ve net değerli bireyler gibi büyük yatırımcıların satın alma için tercih edilen öz sermaye finansmanı sağlama konusunda Musk ile görüştüğünü dile getirdi.

Ayrıca,  Apollo Global Management ve Ares Management’ın finansman sağlama konusunda görüşmelerde bulunan özel sermaye şirketleri arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Kaynaklar, Musk’ın anlaşma noktasına gereken sermayeyi sağlamak için ortaklarını onunla yazılı olarak bir araya getirip getirmeme konusunda henüz karar vermediğini ayrıca Twitter anlaşması için daha fazla borç almak istemediğini de kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya