Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Komünistler, Fransa'da aşırı sol ile Yeşiller arasındaki ittifaka katıldı

Komünistler, Fransa'da aşırı sol ile Yeşiller arasındaki ittifaka katıldı

Çarşamba, 4 Mayıs, 2022 - 09:15
Fransız aşırı solcu lider Jean-Luc Melenchon, Paris'teki parti merkezinin yakınında (AFP)

Aşırı solcu lider Jean-Luc Melenchon'un partisi, Haziran'da yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde solun birleşmesi yolunda yeni bir adımla Yeşiller Partisi'ne katılacak olan Komünistler ile Haziran ayında yapılacak yasama seçimleri konusunda ittifak yaptı.

AFP’nin aktardığına göre aynı zamanda söz konusu parti lideri sosyalistlere müzakereleri tamamlamaları için bir talimat verdi.

Fransa'da 10 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 22 oy alan ve üçüncü olan Melenchon, parlamentoda çoğunluğu elde etmek istiyor. Böylece merkezci liberal Emmanuel Macron ile ülke yönetimine bir anlamda ortak olmak istiyor.

Fransız Komünist Partisi Ulusal Konseyi geçtiğimiz salı günü Mélenchon liderliğindeki "Boyun Eğmeyen Fransa" partisi ile yapılması planlanan ittifakı 120 lehte, 25 aleyhte ve 13 çekimser oyla onayladı.

Taraflar, 1400 avro asgari ücret, ücret artışı ve emeklilik yaşının 60’a indirilmesi de dahil olmak üzere birçok konuda anlaştı. Ancak komünistlerin karşı çıktığı nükleer enerjiden kurtulma konusundan bahsetmediler.


Editörün Seçimi

Multimedya