Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Macron cumartesi günü göreve başlayacak

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Macron cumartesi günü göreve başlayacak

Çarşamba, 4 Mayıs, 2022 - 09:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (AFP)

24 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Emmanuel Macron’un Cumartesi günü yeniden Fransa Cumhurbaşkanı olarak görevine başlaması bekleniyor.

AFP’nin haberine göre, Elysee Sarayı'ndaki balo salonunda saat 11.00'de başlaması beklenen kutlama, ‘ciddi ve Cumhuriyet ilkelerine uygun’ olarak yapılacak.

Daha önceki açılış törenlerinde izlenen protokole göre, etkinliğin Anayasa Konseyi Başkanı Laurent Fabius'un seçimlerin resmi sonuçlarını açıklamasıyla başlaması bekleniyor.

Daha sonra Macron, Onur Lejyonu'nu kabul edecek, ardından Parlamentonun her iki kanadının başkanları Richard Ferrand (Ulusal Meclis) ve Gerard Larcher (Senato) da dahil olmak üzere ileri gelen davetlilere hitap edecek.

Öğle saatlerinde Macron, Elysee bahçelerinde askerleri selamlayacak ve Cumhuriyet Muhafızları orkestrası milli marş çalacak.

Yeniden seçilen son iki başkan, 1988'de François Mitterrand ve 2002'de Jacques Chirac da kutlama yapmayı tercih etmişti.

İkinci turda yüzde 41,45 oy alan Marine Le Pen'in önündeki Macron yüzde 58,55 oy aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya