Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li General Christopher Cavoli, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’na atandı

ABD’li General Christopher Cavoli, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’na atandı

Çarşamba, 4 Mayıs, 2022 - 09:30
ABD’li General Christopher Cavoli (AP Arşiv)

NATO, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’nın (SACEUR) başına ABD’li General Christopher Cavoli’nin getirildiğini açıkladı.

Belçika’nın Mons şehrinde düzenlenen törende Cavoli, eski SACEUR Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters’ın yerine göreve başladı.

İtalyan asıllı ABD’li bir subayın oğlu olan Cavoli, Soğuk Savaş sırasında Batı Almanya’da Würzburg’da doğdu ve çocukluğunu babasının işi nedeniyle askeri üslerde geçirdi.

Akıcı bir şekilde Rusça konuşabilen Cavoli, 1987’den bu yana ABD ordusunda görev alıyor. Cavoli, 2020 yılından beri merkezi Almanya’da bulunan ABD Avrupa ve Afrika Komutanlığı’nda (USAREUR) görevliydi.

Evli ve iki çocuk babası olan Cavoli, Princeton Üniversitesi’nden mezun oldu. Körfez Savaşı sırasında Afganistan’da görev yaptı. USAREUR Komutanı olmadan önce Ocak 2018’den Ekim 2020 yılına kadar ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) komutanıydı.

SACUER başına her zaman ABD’li biri getirilir. NATO Genel Sekreteri’ni ise üye devletler seçmektedir. Genel Sekreterlik görevini, görev süresi Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle uzatılan Norveçli Jens Stoltenberg yürütüyor.

SACUER, NATO’nun iki önemli biriminden bir tanesi. Komutanın yardımcısı ise her zaman Avrupalı veya Kanadalı olmak zorunda.

Eski ABD Başkanı Dwight. D. Eisenhower, ilk SACEUR komutanıydı. AFP’nin haberine göre SACEUR komutanı, NATO askeri operasyonlarından ve operasyonlar içindeki askeri planlamalardan sorumlu.


Editörün Seçimi

Multimedya