Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uzayda 2025'ten itibaren lüks otel deneyimi sunulacak

Uzayda 2025'ten itibaren lüks otel deneyimi sunulacak

Çarşamba, 4 Mayıs, 2022 - 11:30
Uzay turizmine yakında başlanması planlanıyor. (Orbital A. Assembly)

2025'te açılması planlanan yeni uzay otelinin, galaksinin muhteşem manzarasını sunan lüks iç mekanlarının lansmanı yapıldı.

İngiliz The Mirror gazetesinin haberine göre ABD merkezli uzay hizmetleri şirketi Orbital Assembly, astronotların Dünya yörüngesinde dönerken uzay manzarasının keyfini çıkarmasına olanak tanıyan bir otel konseptini açıkladı. Şirket, ilki Voyager, ikincisi de Pioneer olmak üzere iki uzay istasyonu kurmayı umuyor.

Otel lüks iç tasarıma sahip. (Orbital Assembly)

Pioneer istasyonunun üç yıl içerisinde faaliyete geçmesi ve 28 kişiye hizmet vermesi planlanıyor. Voyager istasyonunun ise 2027'de aynı anda 400 kişiye kadar hizmet vermesi planlanıyor. Şirket, aynı zamanda uzay tabanlı ticari kompleks işletmeyi de hedefliyor.

Bu hamle, Virgin'in kurucusu Richard Branson'ın son zamanlarda uzay çalışmalarına ağırlık vermesi ve ardından Star Trek’ten William Shatner'ın kendisni takip etmesiyle uzay turizminin yakınlaştığı bir zamanda yapıldı. Ancak uzay yolculuğuna şimdilik zenginler dışında ulaşamamanın zor olduğu görüşü hakim.

Orbital Assembly CEO'su Tim Alatori CNN Travel'e verdiği röportajda "Bu bize insanların daha büyük ölçekte ve hızlı şekilde uzayı deneyimlemeye başlanması için fırsat verecek" dedi.

Her iki terminalde de ofis ve araştırma alanları kiralanabilecek. İstasyonun uzayda yerçekimsiz ortamada olmasına rağmen Alatori’nin ‘yapay yer çekiminin rahatlığı’ diye adlandırdığı oturarak yemek yemek ve benzeri imkanlar da  olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya