Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kremlin, Mariupol'daki Azovstal sanayi kompleksine saldırı iddialarını yalanladı

Kremlin, Mariupol'daki Azovstal sanayi kompleksine saldırı iddialarını yalanladı

Çarşamba, 4 Mayıs, 2022 - 16:30
Ukrayna'nın Mariupol kentindeki Azovstal sanayi kompleksinin bir bölümünü yangın sardı (Reuters)

Kremlin, Ukrayna'nın Moskova'yı Kiev güçlerinin saklandığı sanayi bölgesine saldırmakla suçlamasının ardından, Rus kuvvetlerinin Mariupol'daki Azovstal sanayi kompleksine saldırı düzenlediği iddialarını yalanladı.

Kemlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, 21 Nisan'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bölgede herhangi bir operasyonun iptal edilmesi için emir verildiğini söyledi.


Peskov, Rus güçlerinin bölgeyi kuşattığını ancak yalnızca Ukraynalı savaşçıların çatışma pozisyonlarına geri dönme girişimlerini ‘hızlı bir şekilde önlemek’ için müdahale edildiğini bildirdi.


Ukrayna ordusu dün Azovstal fabrikasının altındaki tünellerden 101 sivilin tahliye edilmesinin ardından tanklar ve piyadeler tarafından desteklenen Rus saldırısından söz etti.


Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vadim Astafyev Rus ajanları tarafından yayınlanan bir videoda, “Rus ordusunun Donetsk Halk Cumhuriyeti birlikleri obüs ve uçak kullanarak bu atış pozisyonlarını imha etmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Azovstal fabrikası ülkenin güneydeki Mariupol kentindeki Ukrayna direnişinin son merkezi olarak kabul ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya