Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Nükleer anlaşmada her iki olasılığa da hazırlanıyoruz

ABD: Nükleer anlaşmada her iki olasılığa da hazırlanıyoruz

Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 09:15
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un nükleer anlaşma yapılıp yapılmaması konusunda her iki olasılığa da hazırlandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’da düzenlediği basın toplantısında “Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nda (KOEP) geri dönüş göz önüne alındığında her iki ihtimale de eşit olarak hazırlanıyoruz” dedi.

İran, 2015 anlaşmasını imzalayan ülkeler (Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin) ve görüşmelere dolaylı olarak katılan Washington ile anlaşmanın yeniden canlandırılması için Viyana’da müzakereler gerçekleştiriyor.

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, İran’a nükleer alanında kısıtlamalar getirirken ABD’nin Tahran’a uyguladığı yaptırımların hafifletilmesini sağlıyor. Ancak dönemin ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında anlaşmadan çekildi ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya