Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’un Safakes şehrinde 24 göçmen cesedi bulundu

Tunus’un Safakes şehrinde 24 göçmen cesedi bulundu

Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 10:00
Safakes’teki düzensiz göçmenleri kurtarma operasyonundan bir kare (Reuters)

Tunus’un Safakes şehrinden bir adli yetkili dün, deniz muhafız birimlerinin yaklaşık bir hafta önce batan 4 teknede bulunan 24 göçmenin cesedini bulduğunu söyledi. Yetkili ayrıca bu kişilerin çoğunun Sahra altı Afrika ülkelerinden olduğunu belirtti.

Safakes mahkemeleri sözcüsü Murat el-Turki, Alman haber ajansı DPA’ya, tüm kayıp göçmenlerin İtalya kıyılarına doğru yapılan göç sırasında boğulmuş olma ihtimallerinin yüksek olduğunu ve dalgalar sebebiyle cesetlerinin art arda Safakes valiliği kıyılarına vurduklarını söyledi. Deniz Muhafızlarından edinilen bilgilere göre, kurtarılan cesetlerin yaklaşık bir hafta önce 4 teknenin batmasının ardından bulunan yeni bir dizi ceset olduğu belirtildi.

Yetkililer daha önce yaptıkları bir açıklamada, denizden yaklaşık 23 ceset çıkarıldığını ve düne kadar çıkarılan cesetlerin toplamının 47’ye ulaştığını duyurdu.

El-Turki’nin açıklamasına göre, batan gemide 200 göçmen vardı. Çoğu Sahra altı Afrika’dan gelen 97’si kurtarıldı. Safakes Hastanesi’nde üst üste yığılan çok sayıda ceset, kritik bir sağlık durumuna neden oldu.

Bölgedeki mezarlıklarda yeterli alan olmaması nedeniyle bir defin krizinin ortasında, hastane morglarındaki mevcut ceset sayısının 90’dan fazla olduğu tahmin ediliyor.  Safakes daha önce cesetlerin defnedilmesi için Kızılhaç’tan maddi yardım almıştı.

El-Turki, 40 cesedin hala defnedilmeyi beklediğini ifade etti. Kokular yayılmaya başlarken, sözcü, cenaze törenlerini finanse etmek için gerekli imkanların sağlanması konusunda devletten yardım istedi.

İçişleri Bakanlığı, 2021 yılında deniz sınırlarını ihlal eden 20 bin 616 kişiyi tutukladığını, bu kişilerin çoğunun Sahra altı Afrika’dan olmak üzere 10 bin 371 yabancıyı içerdiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya