Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yeniden harekete geçiyor

Sudanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yeniden harekete geçiyor

Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 07:30
Sudan bayrağını sallayan bir kadın gösterici (AFP)

Direniş Komiteleri yaptığı açıklamada, Sudanlı göstericiler ordunun ülkede yönetime el koymasını protesto etmek ve geçen ay Batı Darfur eyaletinin Kıreynik kasabasında gerçekleşen sivil katliamın kurbanlarıyla dayanışmalarını ortaya koymak için bugün (perşembe) başkent Hartum’un şehir merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yeniden yürüyüşe geçeceğini duyurdu.

Halk Direniş Komiteleri, Nisan 2019’da devrik lider Ömer el-Beşir rejiminin düşmesinden önce halkın şehirlerde örgütlenmesiyle kuruldu.

“Direniş Komiteleri iktidarı düşürmek ve askerleri tamamen siyasi süreçten çıkarmak için ülkenin dört bir yanında kararlı yürüyüşler düzenleyecek” ifadeleri kullanılan dünkü açıklamada, “barışçıl göstericilere, masum vatandaşlara karşı şiddet, adam öldürme, ateş açma, saldırma suçlarını ve tüm ihlalleri işleyen sorumluların yargılanması ve onlardan hesap sorulması ilkesine” vurgu yapıldı. Açıklamada, “Demokrasi sürecini ve demokratik dönüşümü yeniden başlatmak; Aralık Devrimi’nin adalet, özgürlük, barışı sağlama ve Sudan halkının talimatıyla eski Ulusal Kongre Partisi’ni dağıtma görevlerini tamamlamak için protestolar geri dönüyor” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“(Batı Darfur eyaletinin kent merkezi) Cineyne ile Kıreynik (kasabasında) yaşananlar ve ülkenin dört bir yanında aşiret ve iç çatışmaların alevlenmesi; eski rejimin, mevcut iktidarın ve tüm müttefiklerinin Sudanlıları etnisite, ırk ve bölgecilik üzerinden bölme projesidir. Bugünkü kitleler merkezi olacak ve Sudan halkının değişim, devlet inşası, sivil devlet, hukukun üstünlüğü ve kurumsallaşma konularında çıkarlarını sağlamak için ‘Halk Sarayı’na yönelecek. Askeri yönetimle ‘Pazarlığa Hayır, Uzlaşıya Hayır, Ortaklığa Hayır’ sloganımıza bağlıyız.”

Açıklamanın altında Bahri Direniş Komiteleri, Sudan'ın güneyindeki Nil Nehri'nin doğu yakasındaki Direniş Komiteleri Koordinatörlüğü., Hacı Yusuf Mahallesi Komiteleri Topluluğu, Hartum koordinatörlükleri ve Büyük Umdurman koordinatörlüklerinin imzası var.

Başkent Hartum’daki yetkililerin göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşmalarını engellemek için bazı köprüleri ve yolları trafiğe kapatma ve polis görevlendirme gibi bir dizi koruyucu güvenlik önlemleri almaları bekleniyor.

Yerel makamlar Hartum şehir merkezinde ve Genelkurmay Başkanlığı karargahına giden yollarda toplanmaları yasaklıyor.

Geçtiğimiz aylarda binlerce gösterici güvenlik kordonunu kırıp bölgede yoğun olarak konuşlanan güvenlik güçlerini aşarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişine ulaşmayı başarmıştı.

Direniş Komiteleri ordu ve Hızlı Destek Güçleri ile herhangi bir uzlaşma veya anlaşma yapılmasını reddederken, askerlerin kışlalarına dönmesini ve yönetimin sivillere teslim edilmesini talep ediyor.

6 ayı aşkın süredir devam eden gösterilerde güvenlik güçleri ile çıkan çatışmalarda 92 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Bu durum Sudan sokağında öfke ve tıkanıklığın artmasına ve protestoların tırmanmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya