Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da hapisteki aktivistlerin serbest bırakılması için dosyalar inceleniyor

Mısır’da hapisteki aktivistlerin serbest bırakılması için dosyalar inceleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan af ile 900’ün üzerinde mahkum serbest bırakıldı.
Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 08:30
Mahkumların serbest bırakılma sürecinde birçok çalışma ve etkinlik yürütüldü. (Mısır İçişleri Bakanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, 28 Nisan 2022 tarihinde çıkarılan af kararının ardından daha fazla mahkumun serbest bırakılması için yeni çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, komite ve ilgili devlet kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre yaşları genç tutukluların serbest bırakılması için bir form yayınladı. Komite, Ulusal Gençlik Kongresi’nin internet sitesinden sunulan formda serbest bırakılacak isimler hakkında herhangi bir yargı kararı verilmediğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Mısır Aile İftarı programında Ulusal Gençlik Kongresi’nin 2016 yılında isteği üzerine kurulan Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’nin yeniden etkinleştirileceğini açıklamıştı. Sisi, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalışmalarına devam edeceğini belirtmişti.

Yerel ve uluslararası siyasi aktörler, partiler ve sivil toplum örgütleri geçtiğimiz yıllarda Mısırlı yetkililere çeşitli davalarda suçlanan aktivistleri ve insan hakları savunucularını serbest bırakma çağrısında bulunmuştu. Sisi, siyasi bir diyalog başlatmak istediğini niyetinde olduğunu açıklamıştı.

Tutuklu gençlerin serbest bırakılması için talep formunu yayınlanması, Ramazan Bayramı münasebeti ile mahkumların affedilmesinden saatler sonra gerçekleşti. Mısır İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “986 mahkum, Ramazan Bayramı ve Cumhurbaşkanı Sisi’nin Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’ni yeniden etkinleştirmesi ile serbest bırakılmıştır. Af şartlarını yerine getiren kişiler serbest bırakılmıştır” denildi.

Bakanlık ceza sisteminin modern anlamda uygulanması, mahkumları korunması ve rehabilite edilen tutukluların topluma yeniden kazandırılması için serbest bırakılmalarına ilişkin çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya