Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen hükümeti, BM’yi Husiler ve ateşkes ihlallerine karşı harekete geçmeye çağırdı

Yemen hükümeti, BM’yi Husiler ve ateşkes ihlallerine karşı harekete geçmeye çağırdı

Perşembe, 5 Mayıs, 2022 - 13:15
Husiler tarafından BM ateşkesinin tekrar tekrar ihlal edilmesi, Birleşmiş Milletleri ve uluslararası toplumu gerçek bir teste soktu (Saba Net)

Yemenli bir hükümet kaynağı, Birleşmiş Milletler'i (BM) ve Yemen Özel Temsilcisi’ni, Husi ihlallerini ve ateşkesin yürürlüğe girmesinin ilk anlarından beri sürekli ve giderek artan ihlallerini önlemek için ciddi ve gerçek adımlar atmaya çağırdı.

Kaynaklar, İran destekli Husilerin dün Taiz ilinde insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlemesine dikkati çekerek, aralarında sivillerinde bulunduğu 10 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının Ramazan Bayramı’nı kutlayan aileler ve çocuklar arasında paniğe neden olduğunu bildirdi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya konuşan kaynaklar, Husiler tarafından BM ateşkesinin tekrar tekrar ihlal edilmesinin, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumu, barış çabalarına yanıt vermesi için Husi milislerine baskı uygulama konusundaki ciddiyetini gerçek bir teste tabi tuttuğunu bildirdi.

Husilerin terör saldırılarına devam ettiğini ve ateşkesin yürürlüğe girmesinin ilk anlarından bu yana ateşkese saygı gösterilmediğine atıfta bulunan kaynaklar, başta Taiz’deki kuşatmanın kaldırılması olmak üzere darbeci örgütün mevcut yükümlülükleri yerine getirmediğini, milislerin ve destekçilerinin davranışlarının Yemen krizine barışçıl çözüm şansını baltaladığını aktardı. Ayrıca, ateşkes şartlarına uygun olarak Taiz kuşatmasının kaldırılmasının öncelik olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya