Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

OPEC+ fiyat artışına rağmen politikasına bağlı kalıyor

OPEC+ fiyat artışına rağmen politikasına bağlı kalıyor

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 09:00
OPEC logosu önündeki yağ pompası (Reuters)

OPEC+ grubu, aylık petrol üretimine ilişkin arz artışında anlaştı.

Yapılan açıklamada Rusya’daki arz kesintisinden kurumun sorumlu tutulamayacağı ve Kovid-19 pandemisi nedeniyle Çin’de yaşanan kapanmaların petrol taleplerini tehdit ettiği belirtildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 2020 yılında Kovid-19 pandemisi nedeniyle petrole olan talebin azalması nedeniyle üretim kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik bir plan hazırladı. Hazırlanan plana göre Batılı ülkelerin üretimin arttırılması yönündeki istekleri dikkate alınmayarak Haziran ayında günde 432 bin varil üretilmesi hedeflendi.

OPEC ve Rusya’nın da üyesi OPEC+ toplantısı, dün (Perşembe) gerçekleşti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine artan talepler sonucunda varil fiyatları, 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 139 dolar oldu. Brent petrol ise 111 doların üzerinden işlem gördü.

OPEC+ toplantısı, Avrupa Birliği’nin (AB) Moskova’ya yaptırım uygulamak için şimdiye kadar alınan en sert adımları atacağı petrol ambargosuna dair yaptırım paketinin açıklanmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Toplantıya katılan ve Reuters’a demeç veren iki yetkiliye göre taraflar, Rusya’ya karşı yapılacak yaptırımlarla ilgili herhangi bir tartışma yaşamadı. Yapılan açıklamada görüşmelerin 15 dakikadan daha kısa sürdüğü belirtildi.

Rusya’ya uygulanan petrol ambargosu, Rusya’nın ihracatına büyük zarar verecek ve böylece petrol fiyatları yükselecek.


Editörün Seçimi

Multimedya