Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail'in Elad şehrinde düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti

İsrail'in Elad şehrinde düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 09:00
İsrail güvenlik personeli ve sağlık görevlileri Elad’da saldırının gerçekleştiği yerde (Reuters)

İsrail’in Elad şehrinde dün akşam saatlerinde bir ya da iki kimliği belirsiz saldırgan, ellerinde silah ve baltayla yoldan geçenlere saldırdı. Saldırıda en az 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

İsrail’in ulusal acil sağlık hizmeti olan Magen David Adom, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Polis ise saldırının şehrin farklı yerlerinde gerçekleştiğini ve faillerini bulmak için geniş bir güvenlik operasyonu başlatıldığını, saldırı mahallinden kaçan bir arabayı bulmak için barikatlar kurulduğunu ve helikopterlerin desteğiyle devriye gezildiğini belirtti.

Saldırganların kimliğine ve saldırının nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.


Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada söz konusu saldırıyı kınayarak, “Bağımsızlık Günü kutlamaları bir anda kesildi. Elad’da kalbi ve ruhu şok eden kanlı bir saldırı. Teröre teslim olmayacağız” ifadelerini kullandı.

Elad sakinlerinin büyük çoğunluğu ultra-Ortodoks Yahudi mezhebine mensup

Tel Aviv’in sahil banliyösündeki Elad gibi Haredilerin çoğunlukta olduğu bir şehir olan Bnei Brak, Mart ayında benzer bir saldırının hedefi olmuştu.

İsrail, 22 Mart'tan bu yana, bir polis ve iki Ukraynalı da dahil olmak üzere 15 kişinin ölümüne neden olan bir dizi saldırıya tanık oldu. Tel Aviv bölgesindeki bu saldırılardan ikisi Filistinliler tarafından gerçekleştirildi.

İbrani takvimine göre 5 Mayıs olan, miladi olarak 14 Mayıs 1948 tarihine göre yapılan İsrail’in kuruluş kutlamaları, her yıl 15 Mayıs’ta Büyük Felaket’i (Nekbe) anan Filistinliler tarafından protesto ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya