Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna ve FYEV, olası savaş suçlarını görüşmek için bir araya geldi

Ukrayna ve FYEV, olası savaş suçlarını görüşmek için bir araya geldi

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 10:00
Savaşın Kiev’in etrafına verdiği zarar (Reuters)

Dünyanın en önemli istihbarat ittifakından biri olan Five Eyes (FYEV), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ülkede işlenen olası savaş suçları için Ukrayna Başsavcısı ile bir araya geldi.

ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın oluşturduğu FYEV yetkilileri, Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova ile görüşme gerçekleştirdi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tarafların Ukrayna’da savaş suçu işleyen kişilerin eylemlerinden dolayı sorumlu tutulması için koordineli çalıştıkları belirtildi.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, “Ukrayna’da gerçekleşen suçların sorumlularını bulmak ve kovuşturmak için Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova dahil olmak üzere müttefiklerimiz ile bir araya geldik. Ukrayna’da insanların ölmesine ve yıkıma sebep olanlarını adalete teslim olması için aralıksız çalışıyoruz” dedi.

Başsavcı Venediktova, geçtiğimiz hafta Almanya merkezli Deutsche Welle'ye verdiği demeçte Ukraynalı yetkililerin işgalin başlamasından bu yana 8 binden fazla olası savaş suçunun gerçekleştiğini tespit ettiğini açıklamıştı.

Venediktova, savaş suçlarının cinsel saldırı, sivillere saldırı, şehir altyapısının bombalanması, işkence ve yasak silahların kullanımını kapsadığını açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, Garland’ın Washington’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i destekleyen oligarklara yaptırım uygulaması ve Ukrayna’ya yapılacak 33 milyar dolar tutarında yeni yardım paketi hakkında yetkilileri bilgilendirdiğini belirtti.

Görüşmelere İngiltere Başsavcısı Suella Braverman, Avustralya Başsavcısı Michaelia Cash, Kanada Adalet Bakanı David Lametti ve Yeni Zelanda Başsavcısı David Parker da katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya