Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD kamuoyu ‘tehlikeli devin’ firar hikayesini takip ediyor

ABD kamuoyu ‘tehlikeli devin’ firar hikayesini takip ediyor

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 11:45
Mahkum Casey White'ın son zamanlarda çekilmiş bir fotoğrafı (AFP)

ABD kamuoyu bir haftadır, çok tehlikeli bir suçlunun ceza infaz kurumunun örnek bir çalışanının yardımıyla hapishaneden kaçış hikayesini büyük bir ilgiyle takip ediyor. Vicki White, 29 Nisan'da Alabama'daki bir hapishaneden mahkum Casey White'ın kaçmasına yardım etti. Aynı soyada sahip olmalarına rağmen ikisi akraba değil. Şarku’l Avsat’ın AFP kaynaklı haberine göre “romantik bir firar” yaşandı. Çünkü firar, 38 yaşındaki bir dev (iki metreden uzun) ile 56 yaşında kısa boylu bir kadın arasındaki aşk ilişkisinin perde arkasında gerçekleşti. Firar kovalamacası, Vicki White'ın kaçış arabasını satın aldığı ajans hakkında yorum yapan bölgedeki sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekti.

Firar planının ayrıntılı şekilde çalışıldığı açıktı ve planın sürprizi de vardı. ABD’nin güneyindeki Alabama eyaletinde yer alan küçük Floransa kentinin hapishane yönetiminde bulunan Vicki White'ın herhangi bir soruna neden olduğunu hiçbir zaman kimse düşünemezdi.

Vicki White, bölge polis şefi onu "örnek çalışan" olarak tanımlamasına ve bölge savcısının "hapishanedeki en güvenilir kişi" olarak nitelendirmesine rağmen, ABD’de en çok aranan kişilerden biri oldu. Vicki, Lauderdale İlçe Polisi adına mahkum nakillerini denetliyordu. Vicki cuma sabahı Casey White'ı mahkemede psikiyatrik değerlendirmeye tabi tutulacağı yalanıyla almak için Floransa Hapishanesi'ne geldiğinde, satın aldığı bir araba yakındaki bir alışveriş merkezinin otoparkında bekliyordu.

Ancak cezaevinin güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüler, “dövmeli dev” ile cezaevi yetkilisi arasında herhangi bir iş birliği bulunduğuna işaret etmiyordu. Vicki, mahkuma kapıyı tutuyor ancak polis arabasına elleri ve ayakları kelepçeli olarak girdiği ana kadar ona bakmıyor. Araca bindikten sonra kapıyı dikkatlice kapatan Vicki 09:30'dan kısa bir süre sonra yola çıktı. 15:30'a kadar kimse Vicki ve Casey'i fark etmedi.

Kaçakları takip eden dedektifler halen firarilere ulaşamadı. Kaçakların en son görüldüğü gün, firar günü olan Cuma günüydü.


Editörün Seçimi

Multimedya