Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa'nın Mali'den çekilmesi, BM misyonuna olumsuz yansıyacak

Fransa'nın Mali'den çekilmesi, BM misyonuna olumsuz yansıyacak

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 11:00
AB askeri eğitim kapsamında, bir Alman ordusu eğitmeni, Malili askerleri ‘motor tamiri’ konusunda eğitirken. (Reuters)

Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA), Fransız güçlerinin Mali’den çekilmesinin, MINUSMA’nın, yeni duruma uyum sağlamasını gerektirecek olumsuz etkilere yol açacağını açıkladı. Söz konusu açıklama, Mali'deki cunta yönetiminin, önceki gün Fransa ile yapılan savunma alanındaki iş birliği anlaşmalarını feshettiğini duyurmasının ardından geldi. Mali’deki askeri yönetim, Fransa ile 2014'te imzalanan savunma alanındaki iş birliği anlaşmalarının, Fransa'nın Mali'nin egemenlik hakkını çeşitli şekillerde ihlal etmesi nedeniyle feshedildiğini açıklamış ve Fransız askerlerinin Mali’de herhangi bir operasyon düzenleyebilmesi için ‘yasal bir zemin’ kalmadığını kaydetmişti. Açıklamada, söz konusu ihlallere gerekçe olarak, Fransa'nın Barkhane Operasyonundaki askeri sayısını Mali'ye danışmadan azaltması ve Barkhane ve Takuba Görev Gücü'nün faaliyetlerini Mali'yi haberdar etmeden sonlandırması gösterilmiş ve altı ay içinde askerlerin ülkeyi terk etmesi istenmişti. Mali Dışişleri Bakanı Abdullah Deyub, ‘’2 Mayıs’tan itibaren Barkhane ve Takuba ile ilgili anlaşmalar sonlanmıştır. Yani bu tarihten itibaren Fransız askerlerinin Mali’de bulunmasının yasal bir dayanağı bulunmamaktadır’’ dedi.  

Ancak Fransız kuvvetlerinin geri çekilmesinin, Mali'yi istikrara kavuşturmakla görevli Birleşmiş Milletler misyonunun çalışmaları üzerinde olumsuz etkileri olacağı değerlendiriliyor.  BM Güvenlik Konseyi'nin yetkisi, Barkhane kuvvetinin ‘ciddi ve yakın bir tehdit’ durumunda, talep etmesi halinde MINUSMA’ya destek sağlamasını öngörmekteydi. 

MINUSMA Sözcüsü Olivier Salgado, "Barkhane kuvvetlerinin, Mavi Bereli güçlerin, (Birleşmiş Milletlere bağlı) vatandaşların ve finans kurumlarının güvenliğini sağlamayı hedefleyen operasyonlarının yürütülmesini kolaylaştırma çabaları önemliydi. Bu güçlerin çekilmesinin olumsuz yansımaları olacak ve misyonun yeni duruma adaptasyon planlarında bu durumu dikkate alması gerekecek.’’ dedi.  

Fransa Dışişleri’nden yapılan açıklamada, Mali yönetiminin ‘Paris’le askeri anlaşmaları fesih kararı almasının’ haklı herhangi bir gerekçeye dayanmadığı ifade edildi. Fransız askerlerinin ülkeden çekilmesinin daha önce belirlenen takvim uyarınca aşamalı olarak gerçekleştiği ve ağustos ayında tamamlanması beklendiği kaydedildi.  


Editörün Seçimi

Multimedya