Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pentagon, Ukrayna’nın Rus generalleri öldürebilmesi için istihbarat bilgileri paylaşıldığına yönelik iddiaları yalanladı

Pentagon, Ukrayna’nın Rus generalleri öldürebilmesi için istihbarat bilgileri paylaşıldığına yönelik iddiaları yalanladı

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 14:30
Kiev yakınlarındaki Makariv şehrinde bir tankta bulunan Ukraynalı askerler (EPA)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna kuvvetlerinin muharebe alanında Rus generalleri öldürülebilmesi için ABD ordusunun istihbarat bilgileri paylaştığına yönelik iddiaları yalanladı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, New York Times gazetesinde çıkan ‘ABD’nin verdiği askeri istihbarat sayesinde bir düzineye yakın Rus generalinin öldürüldüğüne’ dair haberlere yanıt verdi.

Kirby, ülkesinin Ukrayna’nın kendisini daha iyi savunması için askeri istihbarat paylaştığını doğruladı ancak “Muharebeye katılan Rus generallerin yerleriyle ilgili istihbarat vermedik” dedi.

New York Times’ın üst düzey ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde Ukrayna ordusunun, ABD’nin paylaştığı bilgilere kendi istihbaratını da dahil ederek savaş alanında Rus askeri yetkilileri hedef aldığı ve şu ana kadar yaklaşık 12 Rus generalin topçu ateşi veya diğer saldırılarla öldürüldüğü öne sürüldü.

Haberde, Ukrayna’nın özellikle Rus komutanlığının mevzilerine saldırmakta başarılı olduğu vurgulanarak, buna örnek olarak Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un Donbass bölgesindeki operasyon üssü İzyum’a ziyaretinden birkaç saat sonra bölgenin hava saldırısıyla hedef alındığı iddiası gösterildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığından bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, İzyum’da meydana gelen patlamada çok sayıda Rus subayının yaralandığı ve Gerasimov’un bölgede bulunduğu bildirildi.

Ancak başka bir Ukraynalı yetkili, Gerasimov’un yaralanmadığını söyledi.

Öte yandan, ABD merkezli NBC kanalında dün yer alan haberde, ABD istihbaratının paylaştığı istihbarat bilgisinin Ukrayna ordusunun Rus kruvazör gemisi Moskova’yı batırmasına yardımcı olduğu iddia edildi.

Rusya, Karadeniz Filosu’na bağlı deniz komuta gemisi Moskova’nın mühimmat patlaması sonucu çıkan bir yangın nedeniyle battığını bildirirken, Ukrayna ise füze saldırılarıyla battığını öne sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya