Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de binlerce kişi büyük orman yangını karşısında evlerini tahliye etmeyi reddediyor

ABD’de binlerce kişi büyük orman yangını karşısında evlerini tahliye etmeyi reddediyor

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 14:45
ABD, New Mexico'da orman yangınları (Arşiv-Reuters)

ABD’li yetkililer, büyük orman yangınları yaklaşırken evlerini tahliye etmeleri istenen binlerce insanı yiyecek ve içeceği tükenmesine rağmen New Mexico dağlarında kalma ve nesiller boyu yaşadıkları evlerini korumayı seçtiğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre, bir polis yetkilisi 4 bin 500 nüfusa sahip Mora’daki nüfusun yaklaşık yüzde 60’ının elektriğin kesildiği tahliye emri verilen bölgede kaldığını bildirdi.

Yetkili açıklamasında, “Onların geçim kaynakları bu. Bildikleri tek şey bu, yaşlı insanlar ve birçoğu buradan ayrılmayacak” ifadelerini kullandı. Santa Fe'nin 40 mil kuzeydoğusundaki ormanlık dağlar, 18. yüzyılda Kızılderililere kadar uzanan dayanıklı, kendi kendine yeterli çok sayıda insanı içinde barındırıyor.

Yetkililer, hafta sonu beklenen şiddetli rüzgârların alevleri, Mora ve San Miguel ilçelerinde en az 166 evi yok ettikten ve 165.276 dönümlük alanı yaktıktan sonra Taos ilçesine ulaştırmasından endişe ediyor.

Evlere jeneratör ve yiyecek dağıtıldığını söyleyen yetkili, kalmaya karar veren insanların ihmal edilmeyeceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya