Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Ukrayna’nın tahılını çaldığına dair suçlamaları reddetti

Rusya, Ukrayna’nın tahılını çaldığına dair suçlamaları reddetti

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 14:30
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov (Reuters-Arşiv)

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl stoklarını çaldığı ve kamyonlarla ülke dışına çıkardığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) bir yetkili kısa bir süre önce, Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerden tahıl nakliyesi yaptığına dair belirtiler olduğunu söyledi.


Peskov, “Elimizde hiçbir bilgi yok. Bu haber sahte gibi görünüyor. Bu haberi Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında tam olarak kimin söylediğini bilmiyorum, ancak bu bilgiyi kontrol etme zahmetinde bulunmamışlar” dedi.

FAO ayrıca, yaklaşık 25 milyon ton tahılın Ukrayna’da mahsur kaldığını, altyapı sorunları ve Mariupol dahil Karadeniz limanlarının ablukaya alınması nedeniyle tahılları diğer ülkelere göndermenin imkansız hale geldiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya