Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da bir İsveç vatandaşı gözaltına alındı

İran’da bir İsveç vatandaşı gözaltına alındı

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 09:15
İran polis kuvvetleri (Reuters)

İsveç, İranlı yetkililerin bir İsveçliyi gözaltına aldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada İsveç vatandaşının gözaltına alınmasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da kötüleştireceği belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre 30 yaşlarındaki bir İsveç vatandaşı İranlı yetkililer tarafından gözaltına alındı. İsveç’in Tahran Büyükelçiliğinin konu hakkında hükümetten daha fazla bilgi istediği ve İranlı yetkililer ile temas halinde olunduğu belirtildi.

İsveç merkezli Aftonbladet gazetesi, gözaltına alınan İsveç vatandaşının İsveçli arkadaşları ile İran’da tatil yaptığını kaydetti.

İsveç ve İran arasındaki ilişkiler, İranlı eski savcının İsveç’te gözaltına alınmasıyla kötüleşmişti. Söz konusu İran vatandaşının savaş suçu işlediği açıklanmıştı.

61 yaşındaki eski savcı Hamid Nuri, İsveç’teki İran muhaliflerinin kendisini yetkililere şikayet etmesi üzerine 2019 yılının Kasım ayında Stockholm Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Nuri’nin duruşması Çarşamba günü sona erdi. Mahkemenin önümüzdeki Temmuz ayında kararını vermesi bekleniyor.

İran Dışişleri Bakanlığı, Nuri’nin serbest bırakılmasını talep etti.


Editörün Seçimi

Multimedya