Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Genelkurmay Başkanı: Rusya, ortadan kalkmayacak, Avrupa’nın kendini yeniden örgütlemesi gerekiyor

Fransa Genelkurmay Başkanı: Rusya, ortadan kalkmayacak, Avrupa’nın kendini yeniden örgütlemesi gerekiyor

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 09:45
Fransa Genelkurmay Başkanı Thierry Burkhard (EPA)

Fransa Genelkurmay Başkanı Thierry Burkhard, Moskova’nın Ukrayna’da gösterdiği başarısızlığa rağmen Rusya’nın Batılı ülkeler ile ‘rekabet etme yeteneğini kaybetmeyeceğini ve Rusya ile baş etmek için bir strateji oluşturulması gerektiğini’ belirtti.

AFP ve New York Times ile röportaj yapan Burkhard, Ukrayna’da iki aydan fazla bir süredir devam eden savaşın ardından tarafların kamuoyu oluşturmasının önemini vurguladı. Burkhard, NATO dahilinde 350 Fransız askerinin ve pilotunun görev aldığı Estonya’yı ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı, Rusya’nın ana hedefinin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i devirmek olduğunu belirtti. Burkhard, “Ruslar için bir şeyler yanlış gitti. Esnek ve merkezi olmayan Ukrayna savunması, Rusların büyük kayıplar yaşamasına neden oldu” açıklamasında bulundu.

Burkhard, “Gözlerimiz, park halindeki 60 tanktan oluşan ürkütücü görüntüler gördü. Rus ordusu, yalanlar ordusudur. Rus halkı, Ukrayna ordusunun savaşmayacağını, Rus ordusunun savaşa hazır olduğunu ve liderlerinin önderlik etmeyi bildiklerini söylerken yalan söylediler” dedi.

Burkhard, Ukrayna’nın işgalinin ilk aşamasının başarısız olmasının ardından ikinci aşamanın düzenlendiğini, Rus birliklerinin Donbass bölgesini kontrol etmeye çalışırken Fransa’nın ve müttefiklerinin üçüncü aşamada olduğunu belirtti. Fransız Genelkurmay Başkanı, “Rus kuvvetleri koordineli bir hale geldi. Kuvvetlerinin yüzde 80 ile 90’nı Donbass’ta konuşlandırıldı. Bu sayı ilk aşamada yüzde 20 idi” dedi.

Fransız Genelkurmay Başkanı, Ukrayna halkının ülkelerini koruyan ve ordusunu destekleyen bir ülkeye sahip olduğunu belirtti. Burkhard, “Bu güven, savaşın ilk günü başlamadı. Yavaş bir şekilde inşa edildi” dedi.

Burkhard, “Ukrayna halkı, bu konuda bir nebze usta olan Ruslara karşı kendilerini empoze etmeyi başardı” diyerek medya savaşının önemini vurguladı. 

Burkhard, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Sorun sadece Ukrayna değil. Baltık ülkeleri, Polonya ve Macaristan da tehlikede. Rusların gerçekten uzun vadeli bir stratejisi olduğunu bilmeliyiz. Özellikle hipersonik silahlar gibi özel silahlar geliştirerek yeteneklerini geliştirdiler. Bir medya mücadelesi veriyorlar ve Batılı ülkelerin kendilerine olan bağımlılığı üzerine algı oluşturuyorlar. Bugün, hareket özgürlüğümüzün olmamasının nedeni Rusya’nın etrafımıza ördüğü duvarlardan kaynaklanıyor.”

Burkhard, Avrupa’nın ‘kendini yeniden organize etmesi, uzun vadeli bir strateji oluşturması ve Ukrayna savaşında nelerin olacağını öngörmesi için savaştan ders çıkarması gerekmesi’ çağrısında bulundu. Burkhard, “Yeniden silahlanmalı, müttefiklerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmeli ve Ruslarla rekabet edebilecek bir konuma ulaşmalıyız. Ancak Rusya’nın ortadan kalkmayacağı gerçeğini kendimize alıştırmalıyız. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesinin birkaç bin nükleer savaş başlığı var. Kesinlikle rekabet edeceğimiz bir üye olan Rusya’yı zayıflatmak için yeteneklerimizi geliştirmeliyiz. Belki de etrafımızda bir güvenli alan inşa etmeliyiz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya