Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu: 163 Husi mahkum kara ve hava yoluyla Yemen’e nakledildi

Arap Koalisyonu: 163 Husi mahkum kara ve hava yoluyla Yemen’e nakledildi

Suudi Arabistan’ın insani yardım girişiminin hedefinde mahkum Husilerin dosyalarının kapatılması ve barış çabalarını desteklenmesi var.
Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 07:15
Suudi Arabistan tarafından serbest bırakılan mahkumların bir kısmı Yemen’e uçakla dnüş yaptılar.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan’ın başlattığı insani yardım girişimi kapsamında 163 Husi mahkumunun serbest bırakıldığını ve Yemen’e nakledildiğini duyurdu.

Koalisyon, Suudi Arabistan’ın Husi mahkumların dosyalarının kapanması ve Yemen’de barış sağlanması için yürüttüğü çabalara dikkat çekilen açıklamada Husi milislerin nakli için Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile koordineli bir şekilde çalışıldığı kaydedildi.

108 Husi milisi uçak ile Aden’e, 9 milis de Sana’ya nakledildi.  9 yabancı uyruklu Husi milisi ise ülkelerinin büyükelçiliklerine teslim edildi. 37 mahkum da karayoluyla Suudi Arabistan- Yemen sınırına yakın bir Yemen bölgesine gönderildi.

Koalisyon, Suudi Arabistan’ın insani yardım için Husi mahkumları Yemen’e taşıyan ilk uçağın Suudi Arabistan’dan havalandığını açıkladı. Tutukluların başta Sana’ya, ardından da Aden’e nakledileceği belirtilerek Husi milislerini taşıyan diğer iki uçağın ise Aden ve Sana’ya doğru havalandığı belirtildi.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Tuğgeneral Turki el Maliki, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Koalisyon lideri Suudi Arabistan, insani bir girişim ile Suudi Arabistan topraklarına yönelik düşmanca saldırılarda bulunan 163 Husi mahkumu serbest bırakmıştır.”

Tuğgeneral Maliki, Suudi Arabistan’ın Yemen’de yaşanan krizin son bulması, Birleşmiş Milletler’in başlattığı ateşkesin güçlendirilmesi ve Yemenli taraflar ve Husi milisleri arasında diyalog kurulması için mahkumların serbest bırakıldığını vurguladı. Yapılan açıklamada İslami değerler, insani ilkeler, Stockholm Anlaşması kapsamında 2018'in sonlarında imzalanan Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkes anlaşması ve Cenevre Sözleşmesi’ndeki maddelere uyularak tutuklu Husi milislerinin dosyalarının kapatıldığı belirtildi. Ayrıca ‘tutuklu dosyalarının kapatılmasının, siyasi ve askeri hesaplardan uzak, tamamen insani gerekçelerle ele alındığı’ vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen hükümeti ve Husi milislerinin iki aylık ateşkes konusunda anlaştığını duyurmuştu. Ateşkes ile taraflar arasında gerilimin azaltılması, bölgedeki savaşın son bulması için siyasi bir çözüm bulunması, tüm tarafları kapsayan bir barışın sağlanması amacıyla Yemen’deki tüm askeri operasyonların durdurulmasının hedeflendiği kaydeidlmişti. 

Koalisyon, Yemen hükümetinin Mart 2021’de açıkladığı çözüme ulaşmak için yürütülen ateşkesi memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Arap Koalisyonu, ateşkesin güçlendirilmesi, Yemenli partilerin siyasi sürecinin başlatılması, Yemen halkı için güvenlik ve refah sağlanması ve kapsamlı bir barışın gerçekleştirilmesine yönelik uluslararası çabalara da destek verdiklerini vurguladı.

Ateşkes, Yemen’de geçiş dönemi boyunca devletin siyasi, askeri ve güvenlik alanlarında yönetimin devralındığı bir başkanlık konseyinin kurulmasına yönelik Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen istişareler ile aynı günlerde gerçekleşti. 7 üyeli Yemen’deki Başkanlık Konseyi’ne Reşad Muhammed el-Uleymi başkanlık ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya