Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden yönetimi, Pentagon envanterinden Ukrayna'ya 150 milyon dolarlık ek malzeme sağlıyor

Biden yönetimi, Pentagon envanterinden Ukrayna'ya 150 milyon dolarlık ek malzeme sağlıyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna'ya ABD ordusunun envanterinden 150 milyon dolar değerinde ek silah sağlanmasına yetki verdiğini açıkladı.
Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 11:45
ABD Başkanı Joe Biden (AFP)

ABD Başkanı Joe Biden dün (Cuma) Ukrayna'ya topçu mühimmatı ve radar ekipmanı da dahil olmak üzere yeni ABD yardımını duyurdu. Biden ayrıca Kiev'e silah tedarik etmek için ayrılan fonların tükenmekte olduğu konusunda uyardı ve Kongre'yi ek fon tahsis etmeye çağırdı.

Üst düzey bir ABD'li yetkili paketin 150 milyon dolar değerinde olduğunu belirtirken Biden, "Ukrayna'ya daha fazla topçu mühimmatı, radar ve diğer teçhizat sağlayacak ek bir güvenlik yardımı paketini duyuruyorum" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, "Kremlin'in haksız ve acımasız savaşının başlamasının üzerinden iki aydan fazla bir süre geçerken, Ukrayna halkının başardıklarından etkilenmemek mümkün değil. Ayrıca başarılı olacaklarına inanmamak da mümkün değil çünkü mücadele etme iradesine ve becerisine sahip olduklarını gösterdiler." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın Rusya'nın saldırı ve yıkımlarına rağmen "özgür ve bağımsız bir ülke" olarak kalacağını vurgulayan Blinken, "Başkan'dan (Joe Biden) gelen bir yetki uyarınca, Ukrayna'ya daha fazla acil askeri yardım sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı envanterinden 150 milyon dolar değerinde ek silah ve teçhizatın çekilmesine izin veriyorum. Bu yetki, Ağustos 2021'den bu yana Ukrayna için Savunma Bakanlığı envanterlerinden yapılan dokuzuncu silah, teçhizat ve malzeme alımıdır." açıklamasında bulundu.

Blinken, bu yardım paketi ile birlikte Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açtığı 24 Şubat'tan bu yana yapılan ABD yardımlarını 3,8 milyar dolara çıkardığına dikkati çekti.

Söz konusu 150 milyon dolarlık desteğin detaylarına ilişkin açıklama yapan Pentagon Sözcüsü John Kirby ise şu ifadelere yer verdi:

"Bu paketteki kabiliyetler, Rus kuvvetleri doğu Ukrayna'da saldırılarını sürdürürken, Ukrayna'nın mücadele için kritik ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Pakette 25 bin 155 mm top mermisi; 3 AN/TPQ-36 topçu radarları, elektronik sinyal karıştırma ekipmanı diğer saha ekipmanı ile yedek parçaları bulunuyor."


Editörün Seçimi

Multimedya