Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Taliban'dan yeni karar: Kadınlar bundan böyle kendilerini baştan ayağa örten burkalar giyecek

Taliban'dan yeni karar: Kadınlar bundan böyle kendilerini baştan ayağa örten burkalar giyecek

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 12:45
Kabil'deki eski pazarda bir Taliban savaşçısı kadının yanında yürüyor (AP)

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban rejimi, yeni bir karar alarak Afgan kadınların toplum içine çıkmadan önce burka giymelerini zorunlu kıldı. 

Taliban’ın en üst düzey lideri Hibetullah Ahundzade, aşırılık yanlısı hareketin geçen yıl yeniden iktidara gelmesinden bu yana en katı kısıtlamalardan biri olan kadınlara kamusal alanda burka giymelerini emretti.

Ahundzade tarafından yayınlanan ve Taliban yetkilileri tarafından açıklanan bir kararnameye göre, "Kadınlar bundan böyle kendilerini baştan ayağa örten burkalar giyecektir" denildi. 

Kararnamede, orta yaşlı kadınların 'mahrem olmayan erkeklerle karşılaştıklarında şeriat hükümlerinin öngördüğü şekilde gözleri hariç yüzlerini örtmeleri gerektiği' belirtildi.

Kararnamede, önemli işleri olmayan kadınların 'evde kalmalarının daha iyi olduğu' belirtildi.

Mart ayında Taliban yönetimi, Afganistan'daki havayollarına kadınların yanlarında erkek akrabaları olmadan hem iç hem de dış hat uçuşlarında hava yoluyla seyahat edemeyeceklerini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya