Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, ‘ölümcül saldırı düzenlemekle’ suçlanan bir Filistinlinin evini yıktı

İsrail, ‘ölümcül saldırı düzenlemekle’ suçlanan bir Filistinlinin evini yıktı

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 14:00
Ömer Ceradat'ın evinin yıkılmasının ardından konuşlandırılan İsrail güvenlik güçleri (AFP)

İsrail güçleri, geçtiğimiz yıl bir yerleşimcinin ölümüne yol açan saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan bir Filistinlinin evini yıktı.

AFP’nin haberine göre İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin'in batısındaki es-Seyle el-Harisiya kasabasında tutuklu bulunan Ömer Ceradat'ın evi havaya uçuruldu.

Açıklamada, işgal güçlerine taş ve molotof kokteyli atan Filistinliler arasında çatışma çıktığı, İsrail güçlerinin ateşle karşılık verdiği bunun sonucunda iki Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İşgal güçleri Mart ayında es-Seyle el-Harisiya’da Ceradat ailesine ait üç evi havaya uçurmuştu.

Filistinli bir genç es-Seyle el-Harisiya’da İsrail askeri aracına taş atarken (AFP)

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsraillilere saldırılar düzenlemekle suçladığı kişilerin evlerini düzenli olarak yıkıyor.

Bu operasyonlar gerilimi körüklerken, toplu cezalandırma biçimi olarak nitelendirilip eleştiriliyor. Ancak İsrail bu yöntemin saldırıları caydırdığı konusunda ısrar ediyor.

1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria'da yaklaşık üç milyon Filistinli ve uluslararası toplum tarafından yasadışı kabul edilen yerleşim yerlerinde yaklaşık 475 bin İsrailli yaşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya