Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da mahkumların serbest bırakılmasına yönelik aylık listeler hazırlanacak

Mısır’da mahkumların serbest bırakılmasına yönelik aylık listeler hazırlanacak

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 11:30
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Kahire’deki bir ailenin iftarına katıldı. (Mısır televizyonu)

Mısır'da tutuklu ve hükümlülerin durumunu gözden geçirmekle ilgilenen Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, ‘yeni mahkumların serbest bırakılmasının önünü açacak aylık listeler oluşturmayı’ amaçlıyor. Komite üyeleri, ‘komitenin çalışmalarının tatillerle bağlantılı olmadığını ve çok sayıda mahkumu serbest bırakmaya ynelik gerçekleştiğini’ bildirdi.

Bu adım, komitenin davalarla bağlantılı olarak hapsedilen gençlerin serbest bırakılması için talepler almaya devam ettiği bir zamanda atıldı. Komite birkaç gün önce faaliyete geçtikten sonra (Ulusal Gençlik Konferansı) internet sitesinde bir form yayınlayarak, ‘serbest bırakılacak isimler hakkında herhangi bir yargı kararı verilmediğini’ aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Kahire’de Mısırlı bir ailenin iftar daveti sırasında, 2016 yılındaki ‘Ulusal Gençlik Konferansı’nın tavsiyelerinden biri olarak ‘Mısır kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışma tabanını genişletmek’ amacıyla oluşturulan ‘Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’ni yeniden faaliyete geçirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi üyesi Tarık el Avadi önceki gün yaptığı açıklamada, komitenin cumhurbaşkanlığı affının şartlarını yerine getirmek için aylık af listeleri yayınlamayı hedeflediğini belirterek af dosyasında (hızlı önlemler almak için) komite ile iletişim kurmak için bir dizi mekanizma ve kriter geliştirildiğini söyledi.

Diğer yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi üyesi milletvekili Tarık el Huli, komitenin siyasi partiler ve sivil toplumla çalışma rolü olduğuna dikkat çekerek Sisi'nin girişiminin, tüm siyasi güçlerin yanı sıra herkes tarafından memnuniyetle karşılandığını bildirdi. Mısır Cumhurbaşkanı daha önce partizan, parlamenter ve insan hakları çevreleri ile ‘siyasi diyalog’ başlatılması çağrısında bulunmuştu. Huli önceki gün yayınlanan televizyon açıklamasında, Sisi’nin siyasi diyalog çağrısını açıklar açılamaz Af Komitesi’nin her türlü iletişim aracıyla irtibat kurduğunu belirtti. Af Komitesi’nin çok sayıda mahkumu serbest bırakmak için gerekli iradeye sahip olduğunu söyledi. Huli ayrıca komite çalışmasının tatillerle alakalı olmadığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya