Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Financial Times: AB, nükleer anlaşmayı kurtarmak içi son bir girişimde bulundu

Financial Times: AB, nükleer anlaşmayı kurtarmak içi son bir girişimde bulundu

Cumartesi, 7 Mayıs, 2022 - 14:45
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell (EPA)

Financial Times bugün Avrupa Birliği'nin(AB), İran nükleer anlaşmasını kurtarmak ve çıkmazı sona erdirmek için son bir girişimde bulunduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell gazeteye verdiği demeçte, bir yılı aşkın süredir Avrupa'nın yaptığı diplomatik girişimleri boşa çıkarma riski taşıyan çıkmaza son vermek için orta yolu aradıklarını söyledi.


Gazete, anlaşmanın ABD'nin 2015 nükleer anlaşmasına yeniden katılmasına ve Tahran'ın nükleer faaliyetlerine son vermesi karşılığında İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasına yol açacağını aktardı.


ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran ile devam eden görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıp varamayacaklarının belirsizliğini koruduğunu ve İran’ın nükleer programı konusunda anlaşmanın olmadığı bir senaryoya hazırlandıkları bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, anlaşmaya dönüşün belirsiz olması sebebiyle, her iki senaryoya eşit yaklaştıklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya