Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu yeni projelerle turizm, sanat ve kültür planlarını hızlandırıyor

Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu yeni projelerle turizm, sanat ve kültür planlarını hızlandırıyor

Perşembe, 12 Mayıs, 2022 - 06:15
DGDA’nın Arap Seyahat Pazarı 2022’deki standı (DGDA)

Suudi Arabistan Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu (DGDA), Dubai’de düzenlenen ‘Arap Seyahat Pazarı 2022’ faaliyetleri sırasında kapsamlı stratejik program ve planlarını açıkladı.

DGDA, dünyanın ilk eğitim dijital sanat merkezini açmaya ve Vadi Hanifah’ı bir doğa cennetine dönüştürmeye hazırlanıyor.

İki kilometrekarelik alanda palmiye ağaçları içere bölgede yeni parklar, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, açık hava oyun alanları ve piknik alanları da bölge halkı ve ziyaretçilerin yaşam kalitesini artıracak.

Tarihi Diriye’nin batısında yer alan Vadi Hanifah, birinci Suudi Devleti’nin doğduğu yer ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Turaif’in yakınında bulunuyor. 

Vadi Hanifah’ın genel düzeni dört ana bölgeden oluşuyor.

Kültür ve Miras Alanı, öncelikle ziyaretçinin deneyimini zenginleştiren doğal bir manzara yaratmayı amaçlıyor. 

Diriye Kapısı’nın batı ucundaki Yaşam Alanı, doğal vadinin dinginliğinde eğlence alanlarının yanı sıra birçok deneyimi kapsıyor. Bölgede piknik alanları, açık hava tiyatrosu, etkinlik alanı ve çocuk oyun alanı ile dinlenme alanları yer alacak.

Diriye Kapısı’nın güneyindeki Ekoturizm Bölgesi, Diriye Yaban Hayatı Merkezi ve Palm Mirası Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor.

Sportif Aktiviteler Alanı ise, birden fazla spor ve macera keyfi yapılabilecek bir yer olacak. Bölgede kortlar, paten parkı ve parkur arenası yer alacak.

DGDA, bu yıl içinde yiyecek ve içecek uzmanları için yeni bir destinasyon olan Bujairi Terrace’ın açılışının yapılacağını da bildirdi.

At-Turaif tarihi bölgesinin kesintisiz manzarasını sunan mekan, Michelin yıldızlı en iyi dört restorana ev sahipliği yapacak.

Bu restoranlar, yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçiye hitap eden, özenle seçilmiş 21 marka arasında yer alıyor. 

15 bin metrekarelik alan aynı zamanda Suudi mutfağını küresel hale getirerek, yetenekli Suudi şeflerin mutfak kreasyonlarını sergilemeleri için ideal bir yer olacak. 

DGDA, ülkenin ilk teknik dijital sanatlar okulu olan Diriyah Art Futures merkezini açacağını da açıkladı.

DGDA ve Kültür Bakanlığı’nın ortak girişimi olan okul, yetenekli dijital yaratıcıları, yaratıcı becerilerini ve detaylara gösterilen özeni geliştirmek için bir yıl boyunca hackathon’lara katılmaya ve dijital sanatlar üzerinde çalışmaya davet edecek. 

Okul aynı zamanda ulusal ve uluslararası bilim insanları, entelektüeller, üreticiler ve yatırımcılar için yaratıcı fikirleri dijital sanat eserlerine dönüştürmek için bir platform olacak.

6 bin metrekareyi aşan okul, genç sanatçılar için son teknoloji üretim araçları ve ekipmanlarıyla üçüncü milenyum için bir müze inşa edecek. Ayrıca sanatçılar için mekanlar, bir kütüphane ve bir sanat galerisi içerecek.


Editörün Seçimi

Multimedya