Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: DEAŞ tehdidi hala devam ediyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: DEAŞ tehdidi hala devam ediyor

Perşembe, 12 Mayıs, 2022 - 06:15

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Suudi Arabistan'ın DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de yayılmasını engellemede kilit rol oynayan DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun oynadığı önemli ve kayda değer rolü takdir ettiğini vurguladı.

Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen terör örgütü DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı’ndaki Suudi Arabistan heyetine başkanlık ettiği sırada açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “Bu örgütün oluşturduğu tehdidin hala devam ettiği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden herkesin bu tehdidi tamamen ortadan kaldırmak için çabalarını ve koordinasyonunu devam ettirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Prens Faysal bin Ferhan, Krallığın DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nu destekleme yönündeki değişmez tutumunun hala devam ettiğini vurgulayarak, Krallığın Irak'ın istikrara kavuşup nüfuzunun ve egemenliğinin bütün topraklarını kuşatması hususuna özen gösterdiğini belirtti. Ayrıca Irak'ın, örgütü ortadan kaldırmak için gösterdiği çabalara ve Uluslararası Koalisyon ile sürekli koordinasyon içerisinde olmasına övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Krallığın Irak'ta yeniden imara yönelik projeleri desteklemeye, Suriye'de DEAŞ’ın elinden kurtarılmış bölgeleri istikrara kavuşturma çabalarını desteklemeye ve bu bölgelerdeki güvenliği ve ekonomik durumu istikrara kavuşturmaya özen gösterdiğini belirtti. Krallığın, radikal mesajlarla mücadele etmek için bölgesel ve uluslararası düzeyde çalışan Radikal İdeolojiyle Mücadele Küresel Merkezi ‘İtidal’ başta olmak üzere birçok merkez kurduğunu kaydetti. Ayrıca Krallığın DEAŞ’ın Afrika kıtasında gittikçe artan yayılma tehdidine karşı koymak için özellikle Afrika’ya odaklanan bir grubun kurulmasını memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğinin altını bir kez daha çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya