Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başmüftüsü: Lübnan’ı ‘Arap düşmanlarının’ ellerine teslim etmek istemiyoruz

Lübnan Başmüftüsü: Lübnan’ı ‘Arap düşmanlarının’ ellerine teslim etmek istemiyoruz

Cuma, 13 Mayıs, 2022 - 08:00
Lübnan Başmüftüsü Şeyh Abdullatif Deryan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ın Beyrut Büyükelçileri ile (Şarku’l Avsat)

Lübnan Başmüftüsü Şeyh Abdullatif Deryan, Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari, Kuveyt’in Beyrut Büyükelçisi Abil Al Süleyman el Kannayi ve Katar’ın Beyrut Büyükelçisi İbrahim es-Sahlavi’nin de aralarında yer aldığı Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülkelerin büyükelçileri ile dün Daru’l Fetva Kurumu’nda görüştü.

Şeyh Deryan, Arap ve İslami meseleleri ele alma ve bölgenin karşı karşıya olduğu tehlikelerle yüzleşmek için işbirliği ve dayanışmayı güçlendirme konusunda KİK ülkeleri ve lideriyle güçlü kardeşlik ilişkilerine sahip olduklarını söyledi.

Lübnan’ın safların birleştirilmesi ve KİK ülkeleri, kardeş Arap ülkeleri ve dost ülkelerle ilişkilerinin pekiştirilmesini gerektiren hassas aşamadan geçtiğini dile getirdi.

Yaklaşan parlamento seçimlerinin Lübnan tarihinde önemli bir detay olduğunu vurgulayan Şeyh Deryan, seçimleri boykot etmenin bir ‘teslimiyet’ olduğuna dikkat çekerek, “Lübnan’ı ‘Arap düşmanlarının’ ellerine teslim etmek istemiyoruz. Seçimleri kim kazanırsa kazansın Lübnan’ın geleceğini Arap kardeşleri ve dostlarıyla olan ilişkilerini belirlediğini anlamalıyız” dedi.

Şeyh Deryan, hiçbir yetkilinin boykot çağrısında bulunmadığını belirterek, “Lübnanlı kardeşlerimize boykot değil, seçime katılmaları için çağrıda bulunduk. Seçim, hafife alınamayacak dini ve milli bir karar ve görevdir. Bu seçimleri kim kazanırsa kazansın Lübnanlıların özgür ve demokratik tercihi olacaktır” diye ekledi.

Daru’l Fetva Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, büyükelçiler ise yaklaşan parlamento seçimlerinin Lübnanlıların özlemleri ve umutlarını yansıtacak şekilde tüm şeffaflıkla gerçekleştirileceği yönündeki umutlarını dile getirdi.

Büyükelçiler, seçimlerine yönelik olumsuz bakışın bir ulus inşa etmeyeceğine, yalnızca başkalarının boşluğu doldurmasına, Lübnan ve Arap halkının kimliğini tanımlamasına izin verdiğine dikkat çekti.

Büyükelçiler, yalnızca Lübnan’ı, egemenliğini, özgürlüğünü, Arap kimliğini ve toprak bütünlüğünü koruyanların milletvekili olması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu açıklamada, “Büyükelçiler, ılımlılığın, sevginin, yakınlaşmanın ve bir arada yaşamanın anavatanı Lübnan’daki zor koşullarda Lübnan ve İslami safların güçlendirilmesi konusunda Daru’l Fetva ve alimlerinin Başmüftü’nün rehberliğinde oynadığı dini ve ulusal rolün önemini vurguladı” denildi.

Büyükelçiler, Müslüman-Hristiyan birlikte yaşama modelinin Lübnanlıların birliğinin garantisi olduğunu da belirtti.

Kuveyt’in Beyrut Büyükelçisi Kannayi ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Görüşme, Lübnan’ın durumunu ve ülkelerimiz ile kardeş Lübnan arasındaki ilişkiyi tartışmak için bir fırsattı” dedi.

Kannayi, Müftü’nün ülkenin şartlarını, yaşadığı tüm zorluk ve sorunları ayrıntılı bir şekilde anlattığını belirterek, “Kendisine, bu kardeş ülkenin çıkarına olan her şeyde yanında olduğumuzu ve desteğimizi ifade ettik” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya