Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Domates alerjisi ve belirtileri

Domates alerjisi ve belirtileri

Cuma, 13 Mayıs, 2022 - 18:15

Domates dünya genelinde yaygın olarak salatalarda, sandviçlerde, sebzelerde ve çeşitli yemeklerde kullanılıyor. Ancak, bazılarının domatese alerjisi olması ve yakın temas edilmesi veya yenilmesi halinde cilt, burun ve solunum yollarında reaksiyonlara neden olabilmesi sebebiyle herkes bu canlandırıcı sebzenin tadını çıkaramaz.

Domates alerjisi ciddi bir durumdur. Bu alerji ve semptomlarıyla ilgili olarak Şarku’l Avsat’ın sağlık haberleri web sitesi onlymyhealth’den aktardığı haber şöyle:


Domates alerjisi nedir?

Lucknow Sahara Hastanesi Pratisyen Doktoru Dr. Sumit Nigam, sorunun tip 1 aşırı duyarlılık olduğunu belirtti. Bu, buradaki alerjen olan domatesle temas nedeniyle oluşur. Deri, burun ve solunum yolları gibi buna maruz kalan bölgelere salınan histaminler aslında vücudunuzu etkiler. Hint mutfağında domates hemen hemen her yemekte tüketilir ve bulunur. Ancak domates alerjisi vakalarının nispeten daha fazla olduğu batı ülkelerinde çok yaygın değildir.

Domates alerjisinin belirtileri

Domates alerjisi oldukça rahatsız edici olabilir ve diğer alerjik reaksiyonlara benzer semptomlar gösterebilir. İşte vücutta domates alerjisi olduğunu gösteren birkaç semptom:


  • Deri döküntüsü ve egzama

  • Mide krampları, bulantı ve kusma

  • Boğazda tahriş ve kaşıntı

  • Öksürme, hapşırma veya hırıltı

  • Yüz veya boğazda şişkinlik

  • Dilde şişkinlik

  • Anafilaksi durumu

Domates Alerjisi Egzaması

Egzama, gıda alerjisi olan kişilerin sadece %10'unda görülür. Bununla birlikte, domatesle ilgili durumlarda tahriş edici maddeler nedeniyle vakaların yüzdesi daha da fazladır. Domates alerjisi egzaması, bu alerjenlere maruz kalan kişilerde daha sık görülür. Alerjiye bağlı egzama belirtileri tipik olarak vücudunuz üzerinde anında etki gösterebilir ve alerjenle temas ettikten birkaç saat sonra kızarıklık, şiddetli kaşıntı, şişlik ve kızarıklık olur.


Domates alerjisi testi ve tedavisi

Domates alerjisini doğrulamanın iki yolu vardır. Birincisi, vücutta alerjenin varlığını belirlemek için bir deri alerji testi yapmaktır. Diğer yöntem, kandaki immünoglobulin E seviyelerini tespit eden bir kan testi yaptırmaktır.

Domateslere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa, antihistaminikler ve tropikal steroid merhemler vererek tedavi edilebilir. Her ikisi de birkaç gün içinde alerjik döküntüleri ve semptomları azaltır. Özellikle dışarıda yemek yerken veya içeride ne olduğunu bilmeden yemek yerken her türlü alerjik reaksiyona karşı çok dikkatli olmalısınız.


Editörün Seçimi

Multimedya