Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray’dan Filistinli gazeteci Akile’nin cenazesinde yaşanan olaylara ilişkin açıklama: Çok rahatsız edici

Beyaz Saray’dan Filistinli gazeteci Akile’nin cenazesinde yaşanan olaylara ilişkin açıklama: Çok rahatsız edici

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 09:15
İsrail polisi, gazeteci Şirin Ebu Akile’nin Kudüs’te gerçekleşen cenazesinde sivil halka saldırdı (AP)

Beyaz Saray, Filistin ve ABD’li gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenaze töreni sırasında İsrail polisinin şiddete başvurmasından ‘derinden rahatsız olduğunu’ açıkladı.


Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Bütün bu fotoğrafları gördük, çok rahatsız edicilerdi. Sakin bir cenaze töreninde bu görüntüleri görmekten dolayı çok üzgünüz” dedi.


Psaki, İsrail ordusunun Batı Şeria’da öldürdüğü Akile’nin çalışmalarına övgüde bulunarak “Bu hassas koşullarda merhum gazetecinin cenaze törenine, ailesine ve akrabalarına saygı gösterilmesini isterdik” dedi.


Avrupa Birliği’nin (AB) aksine Beyaz Saray, cenaze sırasında İsrail güçlerinin orantısız güç kullanmasını kınamadı. Psaki, “Bu görüntülerin rahatsız edici olduğunu söylemekle yaşananları haklı bulduğumuzu belirtmiyoruz” açıklamasında bulundu.

 AB, “Hastanede ve cenaze töreninde İsrail polisinin gösterdiği şiddet karşısında dehşete düştük” açıklamasında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya