Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Finlandiya’ya elektrik sevkiyatını durdurdu

Rusya, Finlandiya’ya elektrik sevkiyatını durdurdu

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 09:15
Yamal- Avrupa boru hattı (Reuters)

Helsinki, Ukrayna’nın işgalinin ardından NATO’ya katılmak istemesi üzerine Rusya’daki bir elektrik şirketi, Finlandiya’ya elektrik sevkiyatını durdurdu.

Rus devlet enerji şirketi Inter RAO’nun Finlandiya’daki alt kuruluşu RAO Nordic, Finlandiya’dan 6 Mayıs tarihinden bu yana ödeme alınmadığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre yapılan açıklamada ‘yaşananların istisnai bir durum olduğu ve 20 yıldır böyle bir durum yaşanmadığı’ belirtildi.  Şirket, “14 Mayıs’tan itibaren elektrik arzını askıya almak zorundayız. Durumun yakında düzeleceğini umuyoruz. Rusya’dan teslimat almaya devam edeceğiz” dedi.

Finlandiya merkezli Fingrid, yaşananlara karşı önlem aldıklarını belirtti. Şirket yetkilisi Timo Kaukonen “Bunun için hazırdık. İsveç ve Norveç’ten yaptığımız ithalatında küçük bir artışla bununla başa çıkabiliriz” dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO’ya katılmasını desteklediğini belirtmişti.

Kremlin, Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının Rusya için ‘kesinlikle bir tehdit’ olduğunu belirtmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği karşısında ‘Rusya’nın ulusal güvenliğine karşı tehditleri sona erdirmek için askeri ve teknik önlemler almak zorunda kalacağını’ belirtmişti.

RAO Nordic, Rusya’nın İskandinav pazarlarının elektrik tedarikçisi ve 2002 yılından bu yana Avrupa Birliği’nde faaliyet göstermektedir.


Editörün Seçimi

Multimedya