Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan’dan Mısır’ın Sudan'ı destekleyici tutumuna övgü

Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan’dan Mısır’ın Sudan'ı destekleyici tutumuna övgü

Mısırlı sivil toplum kuruluşu Hartum’u ziyaret etti
Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 12:00
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan.(AFP)

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Mısır’ın bölgesel ve uluslararası forumlarda Sudan'ı destekleyici tutumunu övdü. İki ülke arasındaki ‘köklü tarihi ilişkilere’ vurgu yapan Burhan, “Mısır ve Sudan’ın ilişkilerinin kökeni uzak tarihlere dayanmaktadır ve oldukça özeldir” dedi.  

Burhan eski Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed el-Urabi başkanlığındaki Mısır Sivil Toplum Kuruluşu heyetini kabul etti. Görüşmeye Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Husam İsa da katıldı. Mısır merkezli yarı resmi haber ajansı Ahbar el-Yevm'de yer alan habere göre, Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan, Mısırlı heyetin ziyaretini memnuniyetle karşıladı ve bu tür ziyaretlerin iki kardeş halk arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sunduğunu söyledi. Burhan söz konusu görüşmede Mısırlı heyete, ülkesinde gelişmeler hakkında bilgi verdi, adil ve şeffaf seçimlerin yapılabilmesi ve Sudan halkının yeni yönetimi seçebilmesi için çaba sarf ettiklerine ve baskıcı bir anlayışı benimsemediklerine değindi.  

Görüşme sonrasında basına açıklamada bulunan eski Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed el-Urabi, “Görüşme oldukça verimli ve olumluydu, Sudan’daki son gelişmeler hakkında konuştuk. Bu ziyaretimizin amacı iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek yönündeydi. Sudan’ın tam bir istikrara kavuşması hepimizin müşterek dileğidir” dedi.  

Mısır heyetinin Burhan’ın açıklamalarının ardından Sudan’daki genel durumla ilgili endişelerinin giderildiğini belirten Urabi, “Umarım Sudan yeni ve kapsamlı bir uzlaşı aşamasına tanık olacaktır. Nitekim Sudan istikrara kavuşmadan Mısır’ın da tam olarak istikrarı bulması mümkün olmayacaktır. İki ülke arasındaki sivil toplum kuruluşlarının karşılıklı ziyaretleri devam edecek, bu gibi ziyaretler iki kardeş ülke arasındaki halk diplomasinin temellerini güçlendirmektedir” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya