Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Başbakanı Bennett, Mansur Abbas'ın hayatının tehlikede olduğu uyarısında bulundu

İsrail Başbakanı Bennett, Mansur Abbas'ın hayatının tehlikede olduğu uyarısında bulundu

Hamas Hareketi’nin Abbas’a yönelik söylemlerindeki sertlik endişelere neden oluyor.
Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 12:00
Mansur Abbas. (AP)

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’ın Birleşik Arap Listesi (Ra'am) lideri Mansur Abbas'ın hayatının tehdit altında olduğunu söyledi. Söz konusu bilgi Bennet’a yakın bir kaynak tarafındna verildi.

Kaynak, Bennett’ın ekibiyle konuştuğunu belirterek cesur siyasi duruşları ve İsrail'in Yahudi ve demokratik bir devlet olduğu fikrine destek vermesi nedeniyle Abbas'ın canına kast edecek İsrail vatandaşı Arap aşırılık yanlılarına atıfta bulundu. Bunun, Gazze Şeridi'ndeki Hamas Hareketi’nin Lideri Yahya Sinvar'ın Abbas'a karşı başlattığı kapsamlı saldırı ile ilişkili olduğunu kaydetti.

Kaynak, Bennett'ın söz konusu tehdit karşısında ne yapacağını, elinde herhangi bir istihbarat bilgisi olup olmadığını veya güvenlik servislerine bu konuda talimat verip vermediği konusunda detay paylaşmadı.

Abbas ve milletvekillerinin Mescid-i Aksa'nın işgalini protesto etmek için alınan hükümet koalisyonuna katılma ve süreci dondurmaktan geri dönme kararı  birçok İsrailli politikacı tarafından övgüyle karşılanmıştı.

Diğer yandan İsrail muhalefet lideri Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada, Bennett ve aile üyelerine veya başka bir politikacıya tehdit mektupları gönderen bir kişi olduğunun kanıtlanması halinde Likud partisinden bir ismi ihraç edeceğini duyurdu.

İsrail polisi geçtiğimiz perşembe günü mahkemede, Başbakan ve aile üyelerinin hayatını tehdit ettiğinden şüphelenilen bir kadını tutukladığını duyurmuştu. Güney sahilindeki Aşkelon şehrinde yaşayan 65 yaşındaki Yahudi vatandaşı Ilana Sporta Hania, polis ve Şin Bet güvenlik servisi tarafından ortak yürütülen gizli soruşturmaların ardından tutuklandı. Polis tarafından yapılan açıklamada müfettişlerin Bennet ailesine yönelik ölüm tehditleri konusunu ciddiye aldıklarını doğruladı.


Operasyonlar sürüyor

İsrail işgal güçleri, Cenin Mülteci Kampı’nda Mahmud ed-Dabai'yi tutuklamak için yürütülen operasyon kapsamında bir evi füzelerle bombalayarak yıktı.

Operasyon, mahkum Zekeriya ez-Zubeydi'nin kardeşi genç Davud ez-Zubeydi de dahil olmak üzere kamptaki 13 Filistinlinin yaralanmasıyla sonuçlanan kanlı çatışmalara yol açtı. Ayrıca İsrail Özel Polis Birimi’nden Noam Raz' isimli bir polisin ölümüyle sonuçlandı.

İşgal güçleri dün sabah hem ed-Dabai’yi tutuklamak hem de gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürüldüğü bölgede delil toplamak amacıyla Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenledi. Onlarca genç operasyona karşı koymak için harekete geçti.  Bazıları işgal askerlerine ateş açtı. İsrail güvenlik güçleri ed-Dabai'nin evini kuşatarak teslim olmasını istedi. Ancak karşı konulması sonucu ed-Dabai’nin yaşadığı eve ve ailenin diğer dört eve saldırı düzenlendi. Saldırıda bomba kullanıldı. İşgal güçleri ayrıca Batı Şeria'da yürüttükleri geniş çaplı bir gözaltı kampanyası ile Salfit'in kuzeyindeki Kefr Haris kasabasından Filistinlileri tutukladı. El-Halil kentinde yapılan aramalarda da silah ele geçirildiği iddia edildi. Çıkan olaylarda onlarca Filistinli yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya