Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya sahil güvenliği, 153 Afrikalı göçmeni boğulmaktan kurtardı

Libya sahil güvenliği, 153 Afrikalı göçmeni boğulmaktan kurtardı

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 09:15
Batı Libya açıklarında boğulmaktan kurtarılan göçmenler. (Libya Donanması)

Libya Sahil Güvenlik Güçleri, ülkenin batısında, Akdeniz’de iki botla Avrupa kıyılarına kaçmaya çalışan 153 düzensiz göçmeni boğulmaktan kurtardı.

Libya Deniz Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Enformasyon Dairesi dün sabah erken saatlerde, sahil güvenlik devriye botlarının ülkenin batısındaki Zuvare ve Sabratha şehirlerinin kuzeyinde batmak üzere olan iki bottan iki imdat çağrısı aldıklarını bildirdi. Çok sayıda Afrika uyruklu göçmenin kaçakçılık çetelerince, iki botla Avrupa kıyılarına doğru yola çıktıklarını, kurtarma operasyonunun ardından Zaviye Rafinerisi’ne götürüldükleri ve yetkili makamlara teslim edildikleri belirtildi.

Libya kıyılarında bu ve benzeri durumlara hemen hemen her gün tanık olunuyor.  Ülkenin batısındaki sahil güvenlik güçleri yakın zamanda Sabratha şehrinin kuzeyindeki bir teknede, Avrupa kıyılarına gitmekte olan 73 göçmeni kurtardı. Ayrıca ülkenin batısındaki el-Matrad bölgesinin kuzeyinde de 83 göçmen kurtarılarak Zaviye’ye gönderildi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), gönüllü dönüş programıyla yüzlerce göçmeni ülkelerine geri gönderdi. Libya’daki siyasi partiler bu adımı memnuniyetle karşılıyorlar.

Temsilciler Meclisi’nin Kamu Özgürlükleri ve İnsan Hakları Komitesi üyesi Rabia Aburas, gönüllü geri dönüş programına devam edilmesinin göçmenlerin aşırı kalabalığının ve barınma merkezlerinseki sıkıntıların hafifletilmesine katkıda bulunduğunu, ayrıca göçmenlere ülkelerine geri dönme fırsatı verdiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya