Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan BAE Devlet Başkanı seçildi

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan BAE Devlet Başkanı seçildi

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 13:00
Federal Yüksek Konseyi (FYK) toplantısında bir kare (WAM)

Federal Yüksek Konseyi (FYK), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri  Şeyh Muhammed bin Raşid Al-Mektum başkanlığındaki Abu Dabi’deki Müşrif Sarayı’nda, oybirliğiyle  Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı  Devlet Başkanı olarak seçti.

 Toplantıya Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Şarika Hükümdarı ve BAE Yüksek Konseyi Üyesi Dr. Şeyh Sultan bin Muhammed el-Kasimi, Acman Hükümdarı ve BAE Yüksek Konseyi Üyesi Dr. Şeyh Humeyd bin Raşid el Numani, Fuceyra Hükümdarı ve BAE Yüksek Konseyi Üyesi Şeyh Hamad bin Muhammed eş Şarki, Ummül-Kayveyn Hükümdarı ve BAE Yüksek Konseyi Üyesi Şeyh Saud bin Raşid el Mualla ve Resü'l-Hayme Hükümdarı ve BAE Yüksek Konseyi Üyesi Şeyh Saud bin Sagr el Kasımi katıldı.Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al-Mektum Twitter hesabından yaptığı açıklamada,   tüm ülkenin şan, şeref, ve refah yolunda ilerlemek adına Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a biat ettiğini söyledi.

Devlet Konseyi tarafından yapılan açıklamada, BAE Anayasası'nın 51. maddesine göre Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın oy birliği ile göreve seçildiği ve merhum Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın yerini aldığı kaydedildi.


FYK üyeleri, BAE’nin merhum Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan tarafından oluşturulan değerlere ve ilkelere bağlı olduğunu bildirdi.

FKY, BAE halkının Zayed ve ülkenin kurucuları tarafından istendiği gibi kalacağına olan tam güvenini dile getirerek, Yüce Allah’tan Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a başarı bahşetmesini, ülkesine ve BAE halkına hizmet etmedeki adımlarını yönlendirmesi için dua ettiklerini aktardı.


Öte yandan, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan kendisine dıyulan güven için başta FKY üyeleri olmak üzere tüm liderlere olan minnettarlığını ifade ederek, Yüce Allah’a kendisine yardım etmesi ve bu büyük emanetin sorumluluğunu üstlenerek BAE halkına hizmet etmek için dua ettiğini söyledi.


BAE'deki modern politikaların yaratıcısı: Muhammed bin Zayed kimdir?


Editörün Seçimi

Multimedya