Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, NATO güçleri sınırlarına yaklaştırırsa yanıt verme sözü verdi

Rusya, NATO güçleri sınırlarına yaklaştırırsa yanıt verme sözü verdi

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 14:45
Polonya'daki NATO tatbikatları (EPA)

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko bugün yaptığı açıklamada, Moskova’nın NATO’nun, Rusya sınırları yakınına nükleer kuvvetler ve asker konuşlandırması halinde uygun önlemleri alacağını söyledi.

Rusya'nın Finlandiya ve İsveç'e yönelik herhangi bir saldırgan niyeti olmadığını ve iki ülkenin NATO'ya katılması için "gerçek" bir neden görmediğini belirten Gruşko, Kremlin'in daha önceki açıklamalarına atıfta bulunarak Moskova'nın olası bir NATO genişlemesine tepkisi, ittifakın askeri teçhizatı Rusya sınırına nasıl aktardığına ve kullandığı altyapıya bağlı olduğunu bildirdi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine başvurma niyeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in engellemeyi amaçladığını söylediği Batı askeri ittifakını genişletecek.

Konu hakkında dün bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşmede söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine destek vereceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılacağına yönelik soruya, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” ifadesini kullanmıştı.

Bloomberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde'nin İsveç'in Türkiye'nin NATO üyeliğine karşı çıkacağına dair herhangi bir belirti almadığını söylediğini ve konuyu önümüzdeki hafta başında Berlin'de yapılacak bir toplantıda gündeme getireceğini duyurdu.

NATO dışişleri bakanlarının Cumartesi günü bir araya gelmeleri planlanıyor. Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisine göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının başlamasından bu yana ilk kez bir telefon görüşmesi yaptığını ve görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğünü ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya