Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Silahlı Kuvvetleri göreve hazır olduğunu duyurdu

Mısır Silahlı Kuvvetleri göreve hazır olduğunu duyurdu

Mısır Genelkurmay Başkanı Asker, Merkezi Askeri Bölge’de düzenlenen tatbikata katıldı.
Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 12:30
Merkez Askeri Bölge’de tatbikat düzenlendi. (Mısır Askeri Sözcüsü)

Mısır Silahlı Kuvvetleri, güçlerinin kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirmek üzere tam anlamıyla hazır olduğunu duyurdu. Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Usame Asker dün, Merkez Askeri Bölge birimlerinden birinin komuta ve kontrol merkezinin hazırlanması, teçhizatlarının sağlanması ve tatbikatlarına ilişkin ‘eylemsel bildirisini’ duyurdu. 

Mısır Ordu Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, eylemsel bildirinin Merkezi Askeri Bölge Komutanı Tümgeneral Fehmi Abdurrauf Heykel’in talimatıyla başladığını, Komutan’ın Merkez Askeri Bölge’nin askerlerinin kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirmek için tam olarak hazır bir şekilde kalacaklarını belirttiğini açıkladı. Sözcü, Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı’nın, Merkez Askeri Bölge’nin savaş kabiliyetlerini en üst düzeyde hazır tutması için sürekli destek sağlama konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Ordu Sözcüsü bildirinin duyurulmasının ardından, uygulama planının özetinin ve uygulama alanının topografik ve taktiksel yönlendirmenin sunulduğunu ayrıca bir dizi farklı tatbikatın da uygulandığını belirtti.

Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Asker’ın ekibi, Mısır Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki’nin bildiriye katılan tüm unsurlara yönelik selamlarını ve takdirlerini iletti. Gelişmiş planlama ve askeri bilimlerin stratejilerinden ne ölçüde yararlandıkları göz önüne alarak doğru kararı verme yeteneklerine övgüde bulunduğunu aktardı. Ayrıca bildirinin çeşitli aşamalarında görülen, tüm liderlik birimlerinin seçkinlik ve profesyonellik seviyesine övgüde bulundu.”

Asker, bildiriye katılan çok sayıda lidere verilen görevlere işaret etti. Eylemsel bildirinin sunumuna, silahlı kuvvetlerin bir grup komutanı ve bir grup askeri okul ve enstitü öğrencisi de katıldı.

Mısır ordusu iki gün önce Sina’da 23 tekfircinin etkisiz hale getirildiğini, bir dizi terörist noktanın ve patlayıcı cihazların imha edildiğini duyurdu. Bu açıklama, bir terörist saldırıdan günler sonra geldi. Saldırıda Mısır ordusunun 11 unsuru yaşamını yitirmişti. Mısır Silahlı Kuvvetleri, terörizmle mücadele ve terörü kökünden yok etme çabalarının devam ettiğini belirtti.

Mısır ordusu ve polis güçleri, bölgeyi terör örgütü DAEŞ’e bağlı tekfirci unsurlardan temizlemek için 2018 yılının şubat ayından bu yana Sina Yarımadası’nın kuzeyi ve orta kesimlerinde büyük bir operasyon yürütüyor. Sina’daki operasyon, ‘Kapsamlı Mücadele Operasyonu’ adıyla anılıyor. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi geçen hafta üst düzey ordu komutanlarının katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda, kolluk kuvvetlerine Sina’nın kuzeyindeki bazı bölgelerin terörist ve tekfirci unsurlardan arındırılmasını tamamlamasının yanı sıra terörün tüm türlerini ortadan kaldırmaya katkıda bulunan tüm güvenlik önlemlerinin uygulamaya devam edilmesine yönelik direktif verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya