Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan iklim taahhütlerine ilişkin açıklama

Mısır’dan iklim taahhütlerine ilişkin açıklama

Kahire yönetimi, taahhütlerin uygulanmasında ‘hızlı olunması’ gerektiğini vurguladı.
Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 13:30
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri. (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır, iklim taahhütlerini uygulamak için ‘hızlı olunmasının’ gerekli olduğunu vurguladı. Söz konusu açıklama, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP27) Başkanı olarak belirlenen Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri tarafından, Danimarka’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve iklim değişikliğine neden olan emisyonların azaltılması da dahil olmak üzere iklim taahhütlerinin uygulanması konulu bakanlar düzeyindeki toplantının üçüncü oturumunun ortak başkanlığı sırasında yapıldı. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız’ın dün yaptığı açıklamaya göre ‘Bakan Şukri, oturum sırasında, Glasgow Konferansı’nın son oturumunda üzerinde anlaşmaya varılan kararlara değinirken, emisyon azaltma alanında ulusal olarak belirlenmiş katkılara dikkat çekti.’ Hafız açıklamasınının devamında “Bakan Şukri, bu bağlamda, iklim taahhütlerinin uygulanmasının hızlı bir şekilde harekete geçmesinin gerektiğini vurguladı” dedi.

Şukri dün Ruanda Çevre Bakanı ve Bolivya Çevre ve Su Bakanı’nın yanı sıra bir dizi Arap ülkesinin büyükelçileri ile bir araya geldi. Şukri dün akşam Danimarka Veliaht Prensi Prens Frederick’in, iklim taahhütlerinin uygulanmasına ilişkin bakanlar toplantısı vesilesiyle düzenlediği iş yemeğine de katıldı. Bakan Şukri söz konusu  etkinlikte, bakanlık toplantısının iklim taahhütlerini uygulamaya koymak ve mevcut durum hakkında bilgi edinmek için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Bakan ayrıca Danimarkalı yetkililerle yapılan görüşmelerde iklim sorunları da dahil olmak üzere iki ülke arasındaki genişletilmiş iş birliği ilişkilerinin çeşitli yönlerinin de ele alındığını kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı, Danimarka’nın ev sahipliğinde yapılan bakanlar toplantısının açılış oturumunda şu açıklamada bulundu:

“Toplantı, uluslararası iklim eyleminin uygulamaya konulması hakkında görüş ve deneyim alışverişinde bulunulması için fırsat sağlıyor. Zira iklim konusundaki Paris Antlaşması’nın şartlarını etkinleştirmek, geçen yıl Glasgow’da düzenlenen 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP26) son oturumunda verilen taahhütlerin yanı sıra emisyonları azaltmaya yönelik taahhütleri gerçekleştirmek için de fırsat sunuyor.”

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Bakan Şukri’nin iklim taahhütlerini yerine getirmedeki en önemli konunun, COP27’nin bir sonraki oturumu konusunda Mısır Cumhurbaşkanlığı önceliklerinin ve söz konusu taahhütlerin sahada somut bir gerçekliğe nasıl dönüştürüleceği olduğunu bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya