Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

New York’ta bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi öldü

New York’ta bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi öldü

Pazar, 15 Mayıs, 2022 - 09:00
New York’un Buffalo şehrinde silahlı saldırı yaşanan süpermarketin önündeki polisler (Reuters)

New York eyaletinin Buffalo şehrinde bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti.

Vurulanlardan 4 kişinin süpermarkette çalıştığı, ölenler arasında güvenlik görevlisi olan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtildi.

Saldırganın Payton Gendron isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklandı.

Görgü tanıkları, saldırganın askeri tarzda kıyafetler giydiği bilgisini paylaştı.
Saldırganın gözaltına alınma anı (Reuters)

Yetkililer, Buffalo şehri dışından gelen saldırganın hedef aldığı 13 kişiden 11’inin siyahi olduğunu belirtti.

Olay yerindeki bir FBI müfettişi, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu ve saldırıya ilişkin nefret suçu soruşturması başlatıldığını ifade etti.

Şüphelinin ırkçı motifle yapıldığı belirtilen saldırıyı sosyal medya platformu Twitch'de canlı yayımladığı ortaya çıktı.

Saldırının ardından sosyal medya platformu Twitch, görüntüleri kaldırdığını açıkladı.

New York Valisi Kathy Hochul, olayın ardından Buffalo’ya gideceğini belirterek, “Kalbim kurbanların aileleriyle ve bu korkunç şiddet eyleminden etkilenen herkesle birlikte” dedi.

Erie County Bölge Başsavcısı John Flynn, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağını ve suçlu bulunması durumunda hakkında müebbet hapis isteneceğini açıkladı.

Flynn, saldırıya ilişkin terörizm soruşturması da yaptıklarını söyledi.
Saldırı sonucu yaşamını kaybedenlerden biri yerde yatıyor (Reuters)

Hakim karşısına çıkarılan ve birinci derece cinayet suçlamalarını kabul etmeyen saldırgan Payton Gendron, ikinci kez hakim karşısına 17 Mayıs’ta yerel saat ile 9.30’da çıkacak.

Öte yandan polis saldırgana ait olduğu düşünülen ve internette yayımlanan manifestoyu incelediğini açıkladı.

ABD medyasına göre 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, siyasi elitlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve diğer politikaları kullandığı belirtiliyor ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyahiyi öldürme planı yer alıyor.

Manifestoda saldırgan, kendisini faşist, beyazların üstünlüğünü savunan biri ve ırkçı olarak tanımlıyor.

Saldırganın manifestosunda 2020 yılında pandemi sırasında can sıkıntısından 4chan web sitesine göz atmaya başladığını, sitede önce silahlar, daha sonra da beyazların üstünlüğünü savunan infografiklerle karşılaştığını yazdığı ifade ediliyor.

New York’dan sonra eyaletteki en büyük ikinci şehir olan 280 bin nüfuslu Buffalo, Niagara Şelaleleri’nden sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya