Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin orta kesimine yönelik İsrail hava saldırısında ölen rejim askerlerinin sayısı 6’ya yükseldi

Suriye’nin orta kesimine yönelik İsrail hava saldırısında ölen rejim askerlerinin sayısı 6’ya yükseldi

İsrail Hama kırsalındaki ‘Tahran hedeflerini’ son birkaç hafta içinde ikinci kez hedef aldı.
Pazar, 15 Mayıs, 2022 - 09:30
İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’nde Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün (UNDOF) personelleri görülüyor. (AFP)

İsrail’in, Suriye’nin orta kesimindeki Hama kentinin kırsalına cuma akşam düzenlediği hava saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi dün yaptığı açıklamada, “İsrail’in Cuma akşamı Suriye topraklarına yönelik saldırısı sonucu yaşanan can kayıpları arttı. Zira ölen asker sayısı, subay ve astsubaylar olmak üzere 6’ya yükseldi. Bunların 5’i Hava Savunma Güçleri’nden. Bu askerlerin tümü İsrail’in Hama kenti kırsalında yer alan Masyaf’ın batısındaki Vadi el-Uyun ile Masyaf’ın güneydoğusundaki Süveyda bölgesine düzenlediği saldırıyı püskürtme girişimleri sırasında bir hava savunma aracının doğrudan hedef alınması sonucu öldü. Asker ve siviller arasında çeşitli şekilde yaralananlar olduğu için ölü sayısı artabilir” ifadelerine yer verdi.

Gözlemevi açıklamasında, “İran milislerinin mevzilerini hedef alan İsrail bombardımanı sonucu ölen 4 savaşçının uyruğu şu ana kadar tespit edilemedi. 7 unsur yaralandı. İsrail savaş uçakları (Hama’nın) Masyaf bölgesinde İran’a ait silah depolarına ve mevzilere en az 8 füze fırlattı” bilgisine yer verdi.

İsrail 2022’nin başından bu yana Suriye topraklarına 12 saldırı gerçekleştirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın askeri bir kaynaktan aktardığına göre, İsrail’in Cuma günü Suriye’nin orta bölümüne düzenlediği hava saldırısı sonucu aralarında 1 sivilin de bulunduğu ölenlerin olduğunu bildirdi.

Kaynak, “Düşman İsrail, Banyas’ın batısında Akdeniz yönünden Suriye’nin orta kesiminde bir bölgedeki bazı noktalara füzelerle hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu biri sivil olmak üzere 5 kişi şehit oldu ve aralarında bir çocuğun bulunduğu 7 kişi yaralandı” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, AFP’nin saldırıyla ilgili açıklama talebine verdiği yanıtta, yabancı basın yayın organlarının haberleri üzerinde yorum yapmadığını belirtti.

Suriye, 2011’den bu yana yaklaşık yarım milyon insanın hayatını kaybetmesine, ülke altyapısında büyük bir yıkımın meydana gelmesine ve milyonlarca vatandaşın ülke içinde yer değiştirmesine veya ülke dışına göç etmesine sebep olan kanlı bir ihtilafa tanık oluyor.

İsrail geçtiğimiz yıllarda Suriye ordusunun mevzilerine ve İran ile Lübnan Hizbullahı’na yüzlerce hava saldırısı gerçekleştirdi. İsrail Suriye’deki hava saldırılarını nadiren üstlenyor. Fakat İran’ın Suriye’deki askeri varlığını pekiştirme çabalarını engellemeye devam edeceğini birçok vesileyle tekrar ediyor.

İsrail son dönemde Tahran yanlısı gruplarla ilişkili noktaları hedef almayı sürdürüyor. İran Devrim Muhafızları 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği bombardıman sonucu iki albayın öldüğünü açıkladı. Devrim Muhafızları İsrail’e ‘suçunun bedelini ödetme’ sözü verdi.

İran daha önce de İsrail saldırılarında ölen askeri personellerinin olduğunu açıklamıştı. Nitekim Tahran 2018’de Tel Aviv’i, Suriye’nin orta kesimindeki Humus’a düzenlediği hava saldırısında 4 ‘askeri danışmanını’ öldürmekle suçladı.

Tahran, silahlı güçlerinin askeri danışmanlık hizmeti sunma göreviyle Suriye’de bulunduğunu söylüyor.

Gözlemevi 9 Nisan’da, Hama’nın batı kırsalında en az 5 noktaya hava saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. İsrail’in hedef aldığı bölgeler arasında, Masyaf’ın dış mahallelerindeki bir askeri noktanın yanı sıra İdari İşler Fakültesi binasının yakınları, Bilimsel Araştırmalar Merkezi (savunma sanayi imalathaneleri) ve Süveyda’nın bir köyündeki askeri noktanın da bulunduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya