Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçim takvimi önerisi

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçim takvimi önerisi

Pazar, 15 Mayıs, 2022 - 14:45
Tunus Başbakanı Necla Buden Ramazan (AFP)

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, dün yaptığı ilk toplantısında, Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından 25 Temmuz'da mevcut siyasi sistemin çözülmesi ve yeni bir anayasa ve farklı bir seçim sistemi için düzenlenmesine karar verilen halk referandumundan önce seçim takvimiyle ilgili bir öneri duyurdu. Kurul, referandum için kayıtların 27 Mayıs'ta başlamasını, lojistik hazırlıkların derhal başlamasını ve dün itibarıyla kayıt ekiplerinin seçilmesi için atama tartışmalarının başlamasını önerdi. Ayrıca, kayıtların bitiş tarihi olarak da 5 Haziran tarihini belirleyen Kurul, buna göre kayıt listelerine itirazların 12 Haziran’da başlaması ve böylece 8 Temmuz’da kesin seçmen listelerinin açıklanması önerisinde bulundu.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, 8-23 Temmuz tarihleri ​​arasında oy vermenin önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir kampanyanın başlatılması, yurtdışındaki vatandaşların 23 Temmuz'da oy kullanmaları ve 24-25 Temmuz tarihlerini seçim yasaklarının başlamasını onayladı.  Ardından 25 Temmuz'da Tunus'ta sandık başına gidilmesi planlanıyor. Referandumun kesin sonuçlarının 28 Ağustos'ta açıklanması bekleniyor. Referandumda yaklaşık 7 milyon Tunuslu seçmenin tamamının sandık başına gitmesi umuluyor.

Öte yandan Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu üyesi Sami bin Selame, Cumhurbaşkanı Said tarafından feshedilen seçilmiş Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu yerine getirilen yeni Kurulun çalışmalarını engellemesi beklenen zorluklar ve engellerle ilgili değerlendirmesinde, “(Kurulun) karşılaşabileceği en büyük sorun seçim takvimi değil, Kurul’un ve Kurul üyelerinin bağımsızlığıdır” ifadelerini kullandı.

Bin Selame, seçmen kütüklerinin Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu personelinin tarafsızlığının sağlanması için gözden geçirilmesi gerektirdiğini vurguladı.

Bin Selame, şu anda olduğu gibi sadece yurtdışındaki Tunuslular için değil, tüm seçmenlerin otomatik olarak kayıt altına alınması ve tüm seçmenlere elektronik ortamda oy kullanma hakkının verilebilmesi amacıyla mevcut formülün değiştirilmesi için Cumhurbaşkanlığı'nın seçim ve referandum yasasında düzenleme sağlayan bir kararname çıkarması gerektiğini belirtti.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’nun devlete bağlı olduğunu, bunun dışında ne Cumhurbaşkanı’na ne hükümete ne de herhangi bir yerli ya da yabancı tarafa tabi olmadığını vurgulayan Bin Selame, Kurul’un tüm taraflara aynı mesafede olacağını ve üyelerinin tarafsızlıklarını ve bağımsızlıklarını kanıtlamak için imkansızı başaracaklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya