Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyrut Limanı patlamasından etkilenen Lübnanlı seçmenler iktidardan hesap sorulmasını istiyor

Beyrut Limanı patlamasından etkilenen Lübnanlı seçmenler iktidardan hesap sorulmasını istiyor

Pazar, 15 Mayıs, 2022 - 14:45
Lübnan’ın kuzeyindeki Trablusşam’da oy kullanan vatandaş (AFP)

Lübnan’da 3 milyon 917 bin kayıtlı seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu genel seçimler için oy verme işlemi başladı.

Lübnan, hızlanan ekonomik çöküş, otoriteye karşı benzeri görülmemiş halk protestoları ve 200’den fazla insanın ölümüne ve 6 bin 500’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan liman patlaması gibi ülkeyi etkileyen bir dizi krizin ardından seçimlere tanık oluyor.

Nesrin isimli bir vatandaş, yaklaşık iki yıl önce korkunç bir patlamaya sahne olan Beyrut Limanı yakınlarındaki bir seçim merkezinde oy kullandıktan sonra değişim istediklerini söyledi.

4 Ağustos 2020’de meydana gelen korkunç patlamadan sağ kurtulan 40 yaşındaki kadın AFP muhabirine şunları söyledi;

“Bugün oy veriyorum çünkü kalbim yandı, tüm yıkım, dökülen kan ve çocuklarımın geleceği için yandı. Seçimler yüzde beşlik bir değişime ulaşırsa ilk adımı atmış olacağız. Bu siyasi sınıf yozlaşmış. İnsanların hala onlara oy vermesi üzücü” dedi.

Oy verme merkezinin dışında, patlamadan dakikalar önce limana varan ve hayatını kaybeden 10 itfaiyecinin fotoğrafları asıldı.

Liman patlamasına ilişkin soruşturma, başta Hizbullah olmak üzere büyük güçlerin itiraz etmesiyle siyasi bölünmeyi artırıyor.

Soruşturma aylardır devam ederken, davanın sanıkları olan mevcut iki milletvekili seçim yarışına katıldı.

Liman patlamasının yarattığı kırgınlığa ve ekonomik çöküşün sonuçlarına rağmen, mezhepçi bir yapıdan ve köklü bir kota sisteminden yararlanan geleneksel partiler güçlerini kaybetmedi.

Evi patlamada hasar gören 23 yaşındaki Aran Donrian, “Bağımsız gençlere oy vermeye geldim çünkü partiler ve mezheplerle ilgili her şeyi reddediyorum. Bugünkü seçim belki hiçbir şeyi değiştirmeyecek ama uzun vadede mutlaka değişecek” dedi.

Bir başka seçmen olan 38 yaşındaki Said isimli bir sanatçı, patlamada evlerinin büyük hasar gördüğünü ve ailesinin yaralandığını söyleyerek, “Bu seçimler her şeyden önce bu siyasi sınıfın kökünü kazımanın ve Lübnan’ımızı geri almanın bir yolu” diye konuştu.

Mimar Lea Ghorayeb ise, “Ya şimdi, ya hiç. Sahip olduğumuz tek şey oy kullanmak. Bugün oy vermezsek, bu çileyi dört yıl daha yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Seçimleri boykot eden 48 yaşındaki Mikhael ise, “Oy kullanmayacağım çünkü seçimler hesap sorulmasına yol açmayacak, kimse sorumlu tutulmayacak. Yargı reformu esastır ve hesap sorulacak olan yargıdır” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya