Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta kuraklık temel gıda ürünlerini tehdit ediyor

Irak’ta kuraklık temel gıda ürünlerini tehdit ediyor

Pazartesi, 16 Mayıs, 2022 - 08:30
Fotoğraf (AFP)

Amber pirinci Irak’taki her sofrada bulunan bir ürün. Ancak geleneksel Irak yemeklerinin baştacı olan bu pirinç kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre 76 yaşındaki çiftçi Ebu Resul, 20 dönümlük arazide mahsulünü sulamasına yardımcı olan çeşmenin kuruduğunu belirtti. “Çocukluğumdan bu yana pirinç yetiştiriyorum. Biz bu topraklarda yaşıyoruz” dedi.

Yağışların 3 yıl boyunca az olması nedeniyle bu yılki pirinç üretimi sınırlı miktarda gerçekleşecek. Mayıs ayının ortasından yaz aylarına kadar su altında beklemesi gereken bu farklı pirinç türünü besleyecek su artık yok.

Necef Valiliği Su Kaynakları Müdürü Şakir Fayız Kazım, AFP’ye yaptığı açıklamada “Su kaynakları çok azaldı. 18 milyar metreküp olarak belirlenen tehlikeli seviyenin bile daha altında” ifadesini kullandı. Pirinç, ekim boyunca 10 ile 12 milyar metroküp su istiyor. Dolayısıyla yüksek su isteyen pirincin Necef ve diğer illerde yetiştirilmesi oldukça zor oluyor.

Irak Tarım Bakanlığı Sözcüsü Hamid el Nayef, geçtiğimiz yıl ekim ayında 350 bin dönüm pirinç ekildiğini ancak bu yıl Necef ve Divaniye’de sadece 10 bin dönüm pirinç ekilebileceğini bildirdi.

Irak’ta  et ve sebze gibi yiyeceklerin yanında genellikle pirinç kullanılan yemekler tercih ediliyor. Ancak geçmiş yıllarda ülkede 350 bin ton pirinç üretilirken bu miktar 2021 yılında 250 bin tona düştü.

Dicle ve Fırat nehirlerinin ülkenin kuzeyinden güneyine kadar bulunduğu Irak’ın su kaynaklarında alarm çanları çalıyor. Yetkililer, iki nehrin üzerine barajlar inşa edilmesine tepki gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya