Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de gözetim altındaki birinin 10 kişiyi öldürmesi tartışmalara neden oldu

ABD’de gözetim altındaki birinin 10 kişiyi öldürmesi tartışmalara neden oldu

Pazartesi, 16 Mayıs, 2022 - 08:30
Bölge sakinleri, saldırıda yaşamını yitirenler için anma töreni düzenledi. (AFP)

New York’ta yetkililer, eyalet valisinin lise döneminden bu yana gözetim altında olduğunu açıkladığı 18 yaşındaki silahlı şahsın çoğunlukla siyahilerin yaşadığı bir mahallede 10 kişiyi nasıl öldürebildiğini araştırıyor.

Payton Gendron adlı saldırgan, New York eyaletinin Buffalo bölgesindeki bir yerel markette 10 kişiyi öldürdü ve ardından polise teslim oldu. Yetkililer, nefret suçu ve ırkçı eyleminin soruşturulacağını açıkladı. Gendron’un internet üzerinde ırkçı yorumlar yaptığı biliniyor.

Buffalo Polis Komiseri Joseph Gramaglia, gazetecilere yaptığı açıklamada “Şu ana kadar elde ettiğimiz kanıtlar, saldırının ırkçı, nefret suçu ile işlendiği konusunda şüphe bırakmıyor” dedi. Gramaglia ayrıca saldırıya uğrayan 13 kişiden 11’inin siyahi olduğuna dikkat çekti.

Gendron, sosyal yayın platformu Twitch üzerinden canlı olarak yayınladığı saldırıyı gerçekleştirmek için evinden birkaç uzaklıktaki Buffalo’ya gitti. New York Valisi Kathy Hochul, Gendron’un silahının yasal olduğunu ancak daha büyük bir şarjör kullandığı için yasa dışı olarak sayıldığını açıkladı.

Onlarca bölge sakini pazar günü saldırıda yaşamını yitirenler için saldırının gerçekleştiği marketin dışında bir anma töreni düzenledi.

Gendron’un ABD ve diğer ülkelerdeki beyazlar ve azınlıklar hakkında ırkçı teorileri ile dolu olan 180 sayfalık metni de internette paylaşıldı. Vali Hochul, CNN’e verdiği demeçte “Bu metin bize her şeyi anlatıyor.  Yaşananları bu kadar korkunç yapan şey de bu” dedi.

Hochul, ABC News’e Gendron’un lisedeyken hareketleri nedeniyle yetkililer tarafından gözetim altına alındığını belirtti. Vali, çalışmalarda Gendron’un gözetim altında olduğu halde saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğine odaklanılacağını vurguladı. Yapılan açıklamada Gendron’un işlediği suçu internet üzerinden yayınlamasına da tepki gösterildi.

Erie Bölgesi Savcısı John Flynn, zanlının mahkemeye çıktığını ve şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası gerektiren birinci dereceden cinayetle suçlandığını açıkladı. Gendron ise mahkemede suçsuz olduğunu savundu. ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada söz konusu saldırıyı ‘ABD’nin dokusunu hedef alan nefret dolu bir eylem’ olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya