Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin: Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yanıt vereceğiz

Putin: Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yanıt vereceğiz

Pazartesi, 16 Mayıs, 2022 - 16:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) katılımının doğrudan bir tehdit oluşturmayacağını, ancak Moskova’nın buna yanıt vereceğini vurguladı.

Putin, bugün başkent Moskova’da düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü toplantısında, Rusya’nın Finlandiya veya İsveç ile bir sorunu olmadığını dile getirerek, “NATO’nun İsveç ve Finlandiya'ya genişlemesinde Rusya’ya doğrudan tehdit yok ancak askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesi yanıtımızı tetikleyecek” dedi.

Putin, NATO askeri güçleri ve silah sistemlerinin bu iki ülkenin topraklarına konuşlandırılmasıyla oluşabilecek tehdide göre verecekleri yanıtı belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından güvenliklerine yönelik artan endişeler ışığında, onlarca yıllık fiili tarafsızlığı bir kenara bırakarak NATO üyeliğine başvurmaya karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya